Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
17/02/2017 - 06:10

Sukcesy i zmartwienia starosty. Co usłyszeli powiatowi radni podczas sesji?

Porządki w wydziale geodezji, starania o pieniądze na rozbudowę krynickiego szpitala, koszty zimowego utrzymania dróg - między innymi te kwestie poruszył w swoim sprawozdaniu z prac zarządu starosta nowosądecki Marek Pławiak podczas ostatniej sesji rady powiatu.

Radni wysłuchali między innymi informacji na temat postępu prac związanych z cyfryzacją zasobów geodezyjnych powiatu i skuteczności dokonanych przez starostę porządków.

- Nadal trwają prace inwentaryzacyjne w wydziale geodezji. Niedawno była kontrola wojewódzkiego inspektora do spraw nadzoru geodezyjnego i kartograficznego - relacjonował starosta. - Rok pracy przynosi efekty. Skracają się terminy, o które tak bardzo zabiegali geodeci. Odkąd powstały dwa oddzielne wydziały - geodezji i kartografii - nie wpływają już żadne skargi. To dowodzi, że działania zarządy zmierzają w dobrym kierunku, choć nie ukrywam, że jesteśmy atakowani przez niektórych wykonawców.  

Przeczytaj też Starosta Marek Pławiak rozwiódł geodezję z budownictwem

Marek Pławiak poinformował radnych o podpisaniu umowy dotyczącej cyfryzacji zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu i miasta Nowego Sącza.

- To przedsięwzięcie o wartości ponad 16 milionów złotych, z czego 14,3 mln stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Większość tej kwoty, 14,3 miliona złotych, stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Po zakończeniu projektu, który ma być realizowany do końca 2020 roku, cyfryzacja obejmie 40 proc. powiatu - mówił starosta.

Przeczytaj też Co to były za przekręty? Geodetów starostwa przesłuchuje prokurator

Inne, ważne zadanie realizowane przez powiat to rozbudowa krynickiego szpitala. Jak dotąd wykonano już dolną kondygnację przyziemia. Nad kondygnacja została też zalana płyta.Teraz rozpoczęła się budowa ścian parteru. Prace, jak podkreślał starosta Marek Pławiak, muszą być zakończone do grudnia 2017 roku. Jak dodał starosta, samorząd stara się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

- Wnioskowana przez powiat kwota to ponad 5 mln złotych. Konkurs zostanie dopiero ogłoszony, ale jak zaznaczył starosta, szanse na zdobycie funduszy są mniejsze niż roku temu, ponieważ do konkursu dopuszczono podmioty niepubliczne. Istnieje więc zagrożenie, że możemy nie otrzymać w pełnej wysokości wnioskowanej przez nas kwoty na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego przeznaczonego do rozbudowanej części szpitala - dzielił się swoimi obawami z radnymi Marek Pławiak.

Kolejną sprawą, o której mówił podczas sesji starosta było otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym na rozbudowę budynku, w którym będzie się mieścić liceum ogólnokształcące w Grybowie. W przetargu wystartowały trzy firmy. Trwa sprawdzanie ofert.

W sprawozdaniu starosty była też mowa o tym, ile kosztuje powiat zimowe utrzymanie dróg.

- Powiatowy Zarząd Dróg prowadzi w dalszym ciągu akcję zimowego utrzymania dróg – mówił starosta. - Dotychczasowe koszty to ponad 2,4 miliona złotych. Dodatkowo, nasze służby wywoziły duże ilości śniegu z ulicy Pułaskiego w Krynicy-Zdroju, ulicy Piłsudskiego, Zazamcze i Polnej w Muszynie oraz ze Złockiego i Szczawnika. Służba liniowa PZD usuwała śnieg także z mostów i odśnieżała chodniki.

(ami). fot.A.M

Sesja rady powiatu nowosądeckiego


Dziękujemy za przesłanie błędu