Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/02/2018 - 14:00

Stary Sącz: Trakt św. Kingi przebudują tylko w części a Papieska nadal będzie tonąć w ciemnościach?

Do 5 marca Stary Sącz czeka na oferty firm zainteresowanych przebudową Traktu św. Kingi i ulicy Papieskiej w Starym Sączu. Jak i za ile to miejsce ma wyglądać? Czego obawiają się mieszkańcy?

Trakt św. Kingi, to jedna z najważniejszych arterii prowadzących do miasta a dokładnie do jego najważniejszych punktów na jego turystycznej mapie: Klasztoru Sióstr Klarysek i Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania. I już od wielu lat stan tej ulicy spędzał sen z powiek starosądeckim władzom przede wszystkim dlatego, że systematycznie przy większych uroczystościach zamieniał się w wielki parking dla autokarów i aut osobowych. Nie było mowy o zagwarantowaniu pewnego bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów.

Zobacz też: Stary Sącz: Ile inwestycji jest w budżecie na 2018 rok? Będzie „na bogato” [ZDJĘCIA]

Gdy po wielomiesięcznych pertraktacjach okazało się, że PKP w końcu przekazały gminie spory fragment zdewastowanej ulicy Papieskiej a GDDKiA w końcu przebudowuje skrzyżowanie Traktu z droga krajową DK-87 władze samorządu uznały, że najwyższa pora zadbać o całość okolicznej infrastruktury drogowej. Jak chce zmienić funkcjonalność Traktu św. Kingi? Jak zmodernizować ulice Papieską?

Odpowiedzią może być dokumentacja przetargowa w myśl, której wykonawca zostanie zobowiązany do budowy chodnika, ścieżki rowerowej oraz zatoki postojowej, budowy i rozbudowy skrzyżowań, zjazdów publicznych, zjazdów indywidualnych oraz wykonania kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego. Do zadań wykonawcy należeć będzie też przebudowa i zabezpieczenie sieci elektroenergetycznej, sieci teletechnicznej oraz sieci gazowej a nawet wycinka drzew kolidujących z inwestycją oraz niezbędne prace rozbiórkowe. Inwestycja ma zostać zrealizowana za kwotę maksymalnie 6 milionów złotych z czego aż 3 miliony samorząd pozyskał z UE.

Zobacz też:  Stary Sącz: Zbudują nowe, wielkie rondo i „kupią” inwestorów. Ile na to pójdzie?

Tyle, że baczni mieszkańcy już doczytali, że w ogłoszeniu mowa o oświetleniu ulicy Papieskiej tylko do drogi prowadzącej do Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania a sam Trakt ma być zmodernizowany jedynie od skrzyżowania z krajówką do skrzyżowania z Papieską. Z inwestycji wyłączona jest część do skrzyżowania z ulicą Bandurskiego.

Jednak zarząd gminy już zastrzega, że uzupełnienie oświetlenia zostanie doprojektowane już w trakcie budowy a jednocześnie Stary Sącz  już przymierza się do szukania funduszy na kontynuację przebudowy Traktu św. Kingi.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu