Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 lipca. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
04/07/2024 - 08:45

Świadczenie rehablitacyjne 2024: kiedy należy się pracownikowi, ile wynosi, jak je załatwić

Co do zasady na zwolnieniach lekarskich można przebywać pół roku. Gdy jednak zdrowie się nie poprawia, opcją jest renta z tytułu tymczasowej niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne. Oto co trzeba wiedzieć, by jeśli zajdzie taka potrzeba odpowiednio zadbać o swoje interesy, związane z ubezpieczeniem chorobowym oraz ubezpieczeniem rentowym.

Ile wynosi, jak je załatwić, jak długo można z niego korzystać?

Świadczenie rehabilitacyjne: kiedy można o nie wnioskować

Jak wyjaśnia Wojciech Napora z rządowej Zielonej Linii, pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne.

Zasiłek chorobowy (finansowany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) przysługuje m.in. pracownikom od 34. lub od 15. dnia (jeżeli pracownik ukończył 50. rok życia) niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Zgodnie z przepisami zasiłek chorobowy może trwać:

  • do 182 dni,
  • do 270 dni, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą bądź przypada w trakcie ciąży, - do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia.

Co w sytuacji, gdy pracownik po 182 dniach choroby, nadal nie może wrócić do pracy?

Gdy upłynie maksymalny okresu pobierania zasiłku chorobowego, chory może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem jego otrzymania jest to, że osoba ubezpieczona wyczerpała okres pobierania zasiłku chorobowego i nadal jest niezdolna do pracy, jednak po świadczeniu rehabilitacyjnym ma szansę na powrót do aktywności zawodowej. O przyznaniu świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Co zrobić, aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne

Warunkiem otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego jest złożenie wniosku (ZNp-7) do ZUS. Samo zwolnienie lekarskie nie wystarczy. Ponadto do wniosku dołącza się zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełnia lekarz oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10). OL-10 nie jest wymagany, gdy niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia lub gdy składany jest wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego.

Zgodnie z przepisami świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane (jednorazowo lub w częściach) do czasu przywrócenia zdolności do pracy. Jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy.

Warto wiedzieć, że o tym, czy świadczenie rehabilitacyjne będzie przyznane jednorazowo, czy w częściach decyduje lekarz orzecznik, który wydaje orzeczenie. Możliwa jest więc sytuacja, w której początkowo świadczenie zostało przyznane na okres krótszy niż 12 miesięcy, a choroba nie ustąpiła. Wówczas można wnioskować o kontynuację świadczenia.

– Po wydaniu orzeczenia przez lekarza orzecznika ubezpieczony ma prawo odwołać się od niego. Może to zrobić w ciągu 14 dni. Również w ciągu 14 dni od wydania orzeczenia prezes ZUS ma prawo wnieść zarzut wadliwości. Jeżeli nie zostanie wniesiony ani sprzeciw, ani zarzut wadliwości, orzeczenie staje się prawomocne. Na jego podstawie ZUS wydaje decyzję – wyjaśnia Sebastian Szczurek.

Świadczenie rehabilitacyjne: ile wynosi

Na wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wpływ ma okres jego pobierania (90 dni to wyższe świadczenie) oraz to, czy osoba pobierająca je jest w ciąży. I tak, świadczenie rehabilitacyjne wypłaca się w wysokości:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni),
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli świadczenie pobierane jest w czasie ciąży. (W takim wypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzające ciążę).

Warto dodać, że osoba pobierająca świadczenie rehabilitacyjne nie może pracować ani w inny sposób dorabiać. Jakiekolwiek zajęcie zarobkowe jest równoznaczne z utratą tego świadczenia.   ([email protected]) fot. Vika_Glitter/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu