Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
10/03/2017 - 13:25

Spór o rachunek? Już Ci gazu ani prądu nie odetną

10 stycznia 2017 roku weszły przepisy dzięki którym nawet jeśli jesteśmy w sporze z dostawcą prądu lub gazu, ten nie odetnie nam dostaw. Jak to działa?

Jeszcze do niedawna było tak, że przy wątpliwościach związanych z rachunkami m.in. za media, w tym gaz i prąd nawet jeśli racja była po naszej stronie – a przynajmniej byliśmy o tym przekonani – dostawca miał prawo wstrzymać dostawę. W ślad za tym działała zasada: najpierw płać a potem dyskutuj. Teraz to się zmieniło. Stało się tak za sprawą nowych przepisów, które weszły w życie 10 stycznia 2017 roku związanych z rozwiązywaniem sporów konsumenckich.

Zobacz też: Nie będzie prądu, w sobotę 11 marca również w Nowym Sączu. Gdzie jeszcze?

- Zgodnie z Ustawą z dnia 23 września 2016 roku o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich w przypadku gdy reklamacja będzie dotyczyła wstrzymania dostaw energii elektrycznej lub paliwa gazowego i nie zostanie uwzględniona przez Sprzedawcę, to w terminie 14 dni, Klientowi przysługuje prawo do wystąpienia z wnioskiem o rozwiązanie sporu do Koordynatora do spraw negocjacji działającego przy Prezesie URE, prowadzącego postępowania w sprawie pozasądowego rozstrzygnięcia sporu, co spowoduje, że energia elektryczna lub paliwo gazowe nie zostanie wstrzymane – informuje swoich klientów Tauron, który powyższą informację dołączył do rachunków za prąd.

Zobacz też: Płacisz za niskie rachunki za prąd? Możesz mieć kontrolę z Tauronu

Wszystkie informacje o wspomnianym koordynatorze do spraw negocjacji działającego przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki dostępne są na stronie internetowej www.ure.gov.pl.

Ważne. By skorzystać z pomocy koordynatora należy dysponować pełną dokumentacją związaną ze sporem m.in. korespondencją z dostawcą prądu lub paliwa gazowego. Koordynator nie zajmuje się sprawami już rozstrzygniętymi przez sąd ani takimi, w których jeszcze nie podjęliśmy próby negocjacji bezpośrednio ze sprzedawcą/dostawcą.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach