Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 lutego. Imieniny: Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
10/03/2017 - 15:40

Siedem Dolin da na 500 plus i pokona smoga?

Czy zbudowanie na Sądecczyźnie narciarskiego kompleksu na wzór tych w Alpach przyczyni się do wzrostu polskiego PKB, pozytywnie wpłynie na rozwiązanie problemów komunikacyjnych i ograniczy zanieczyszczenie środowiska? Takie tezy zawiera opracowanie Fundacji Pomyśl o Przyszłości na temat Siedmiu Dolin. Zdaniem autorów opracowania to nie tylko szansa na rozwój gospodarczy regionu. Na inwestycje należy patrzeć w skali makro

Jaki wpływ może mieć siedem Dolinna poprawę sytuacji gospodarczej kraju?

Dobrze zorganizowana sieć połączonych ze sobą tras narciarskich przyciąga zamożnych turystów także z zagranicy, a to ma ogromny wpływ nie tylko na zamożność regionu, ale całego kraju.

Obecnie na terenie Sądecczyzny istnieją cztery ośrodki narciarskie Słotwiny, Jaworzyna Krynicka, Henryk Ski, Wierchomla. Oferta przyciąga przede wszystkim krajowych turystów. którzy stanowią 90 procent tych, którzy odwiedzają nasz region. To powoduje pozycjonowanie narciarskich stacji w grupie tak zwanego biznesu wtórnego.

Kiedy istniejące już wyciągi i trasy narciarskie zostaną zintegrowane z tymi nowo wybudowanymi, zyskają znacznie większe zainteresowanie turystów zagranicznych.

Oceniamy, że dzięki realizacji inwestycji udział turystów zagranicznych korzystających z oferty sądeckich stacji narciarskich wzrośnie z obecnych 10 proc. do  60 proc.  To sprawi, że automatycznie ośrodki będą pozycjonowane jako biznes aortowy, inaczej proeksportowy, czyli taki, który powoduje że do kraju  regionu napłyną środki pieniężne z zagranicy, powodując rozwój gospodarczy Sądecczyzny i Polski.

Powszechnie przyjmuje się, że jedno  miejsce pracy utworzone w biznesie aortowym tworzy do pięciu  miejsc pracy w biznesie wtórnym. Przykładowo, jeśli do obecnych ośrodków narciarskich na Sądecczyźnie przyjedzie dwustu  nowych turystów z zagranicy, to wygenerują oni w gospodarce tysiąc nowych miejsc zatrudnienia (obsługa stacji narciarskich, hoteli, restauracji, punktów handlowych itd.). Wydając zarobione  przez siebie pieniądze w kraju,  te tysiąc  osób, będzie tworzyć kolejne miejsca pracy.Dziękujemy za przesłanie błędu