Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
27/05/2024 - 06:45

Są dopłaty dla rolników do materiału siewnego: ile wynoszą gdzie i kiedy złożyć wniosek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – ARiMR poinformowała, że rozpoczyna nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego w 2024 roku. Od 25 maja do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Kto dostanie dopłatę do materiału siewnego, ile ona wynosi

O wsparcie mogą starać się przede wszystkim producenci rolni, którzy:

są zarejestrowani w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;

posiadają działki rolne, na których uprawia się gatunki roślin uprawnych objęte dopłatami, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha;

Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Wysokość pomocy zostanie wyliczona jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw i stawki dopłaty. Stawki wynoszą:

- dla materiału siewnego konwencjonalnego:

  • 65 zł - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
  • 115 zł - w przypadku roślin strączkowych;
  • 350 zł - w przypadku ziemniaków.

- dla materiału siewnego ekologicznego:

  • 78 zł - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
  • 138 zł - w przypadku roślin strączkowych;
  • 420 zł - w przypadku ziemniaków.

Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć wysokości 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych).

W terminie od dnia 25.05.2024 r. do dnia 10.07.2024 r. Agencja prowadzi nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Dopłaty do materiału siewnego: gdzie złożyć wniosek

Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać do kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Wnioski można złożyć bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego, przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP, platformy mObywatel lub wysłać za pośrednictwem wyznaczonego operatora publicznego (Poczta Polska) przesyłką rejestrowaną na adres BP ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.     [email protected]) fot.WFranz/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu