Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
30/06/2023 - 14:15

Rząd szykuje rozporządzenie na wypadek mobilizacji. Ale może nakazać rejestrację obywateli i bez wojny

Rada Ministrów przygotowała rozporządzenie, w które ureguluje obowiązki obywateli, przedsiębiorców i organów administracji publicznej na wypadek ogłoszenia moilizacji. Jedny pójdą po broń, inni będą musieli udostępnić sprzęt i nieruchomości, a jeszcze inni wszystko to zorganizować.

 

Rozporządzenia Rady Ministrów jest aktem wykonawczym do ustawy o obronie ojczyzny.

Rejestracja dorosłych obywateli

W sytuacji gdy prezydent ogłosi mobilizację do rejestracji mogą być zobowiązane osoby, które ukończyły 18. rok życia. Wynika to z ustawy, a rozporządzenie ustala szczegóły.

Rejestrację ma obowiązek przeprowadzić wójt gminy lub burmistrz albo prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego osoby podlegającej rejestracji. Za niestawienie się do obowiązkowej rejestracji będzie groziła kara grzywny lub przymusowe doprowadzenie.

Rozporządzenie jednak upoważnia Radę Ministrów do ustalenia obowiązku rejestracji także poza mobilizacją.

Dane z rejestru trafią do właściwego szefa centrum rekrutacji na potrzeby ewidencji wojskowej.

Obowiązek rejestracji nie dotyczy osób z orzeczoną długotrwałą niezdolnością do pracy, niezdolne do samodzielnej egzystencji lub zaliczone do osób niepełnosprawnych.

Samorządy zorganizują rejestrację

Rozporządzenie Rady Ministrów na samorządowców nakłada obowiązek zorganizowania (zaplanowania i przeprowadzenia) rejestracji, o ile zostanie przez Radę Ministrów ustanowiony obowiązek rejestracji. Wcześniej muszą przygotować stosowne plany i przesłać wojewodom.

Także przygotowane rejestry wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast będą musieli wysyłać sporządzone rejestry do wojewody w terminie do 20 stycznia każdego roku. Z kolei wojewoda prześle je do MON w terminie do 5 lutego.

Zobowiązanie do świadczeń rzeczowych

Rozporządzenie nad którym pracuje rada Ministrów ponadto ustala tryb nakładania obowiązku świadczeń rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Za udostępnianie nieruchomości i ruchomości (np. samochodów) mają być wypłacane odszkodowania. W rozporządzeniu ustalone zostaną ponadto ryczałtowe stawki za niektóre świadczenia osobiste, nie związane z bezpośrednim udziałem w działaniach bojowych. ([email protected]) fot.archiwum sadeczanin.info  © Materiał chroniony prawem autorskim

 

 







Dziękujemy za przesłanie błędu