Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
14/08/2019 - 15:50

Rytro: przebudowa DK-87? GDDKiA kontra zastrzeżenia mieszkańców

GDDKiA opublikowała właśnie raport z konsultacji społecznych w sprawie przebudowy drogi DK87 w gminie Rytro. Okazuje się, że w przypadku odcinka na wysokości Obłazów Ryterskich aż 223 mieszkańców opowiedziało się za przyjęciem wariantu A. Co to oznacza w praktyce?

O samych konsultacjach i zastrzeżeniach mieszkańców co do propozycji przedstawionych przez projektantów pisaliśmy szczegółowo w publikacjach 
Rytro: gdzie ma biec krajówka DK87? Są warianty, będą konsultacje społeczne

Wójt Rytra bije na alarm: nowa droga bez chodnika odetnie od świata 200 osób!
Dziś przypomnijmy tylko, że w tym wypadku drogowcy zaproponowali trzy warianty i choć mieszkańcy – w sumie 223 – opowiedziało się za pierwszym z nich, to tak samo licznie domagali się wprowadzenia określonych poprawek, które związane są z koniecznością zabezpieczenia przestrzeni wzdłuż drogi tylko dla pieszych, budowy przejść dla pieszych ze szczególnym uwzględnieniem okolic projektowanych zatoczek autobusowych i doświetlenie drogi.

- Po analizie przedstawionych rozwiązań jestem za wprowadzeniem wariantu A, jednakże przedmiotowy wariant należy zmodyfikować poprzez wprowadzenie promienia na skrzyżowaniu do wsi Młodów (na 19 km), budowę przejścia dla pieszych w obrębie przedmiotowego skrzyżowania wraz z chodnikiem od przejścia do zjazdu, chodnika od przejścia do zatoki przystankowej oraz poszerzenia zjazdu ze skrzyżowania (na 19+945) z drogą gminną – brzmi formalnie już złożony wniosek miejscowych.

- Zwiększenie promienia na skrzyżowaniu do wsi Młodów (od strony Rytra) jest konieczne z powodu częstego użytkowania przedmiotowego skrzyżowania przez samochody ciężarowe zmierzające na pobliski parking (stanowiący bazę dla kilkudziesięciu tirów) a ciasne skrzyżowanie uniemożliwia ciężarówkom wyjazd i zjazd od strony Piwnicznej – wnoszą zainteresowani.

- Kolejną ważną kwestią jest budowa przejścia dla pieszych wraz z chodnikiem od zjazdu do przejścia oraz przedłużenie chodnika od przejścia do zatoki przystankowej z uwagi na ruch pieszych w tym rejonie. Należy także poszerzyć zjazd ze skrzyżowania – podkreślają mieszkańcy gminy.

Autorzy wniosku równie twardo odnoszą się do pomysłu podniesienia nośności drogi. - Wzmocnienie nośności nawierzchni w prezentowanych wariantach wpłynie bardzo niekorzystnie na warunki życia i bezpieczeństwo mieszkańców miejscowości Rytro jak i sąsiednich miejscowości znajdujących się w przebiegu DK 87 na odcinku Nowy Sącz Piwniczna Zdrój. Umożliwienie ruchu tranzytowego w danym obszarze znacząco niekorzystnie wpłynie na obszary chronione Natura 2000 Ostoja Popradzka PLH120019 oraz Popradzki Park Krajobrazowy – podkreślają.

Jak do powyższych wniosków odnoszą się projektanci? Tak naprawdę odpowiedź sprowadza się do tego, że każda modyfikacja wymagać będzie dodatkowych konsultacji i uzgodnień a ostateczne decyzje należą do GDDKiA i jeszcze nie zapadły. Nie ma za to szans na doświetlenie zatok autobusowych, ale za to uwzględnione zostaną zabezpieczenia dla pieszych, którzy z nich korzystają. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się za to, że jest duża szansa na to, że zostanie zrobiony chodnik dla pieszych ze szczególnym uwzględnieniem odcinka Obłazy Ryterskie – Rytro, tyle, że powstanie on po drugiej stronie drogi, niż ta, z której teraz mieszkańcy korzystają.

Kolejna ważna informacja jest taka, że od kilku dni specjaliści robią szczegółowe badania gruntu wzdłuż krajówki w Rytrze, pobierają próbki i można się domyślać, że wyniki badań będą miały duży wpływ na to, jakie rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte.

Pełną treść raportu znaleźć można pod adresem http://www.rytro.pl/pl/210/1161/rozbudowa-drogi-krajowej-nr-87.html

ES [email protected] Fot.: GDDKiA / archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)