Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
21/03/2019 - 14:40

Wójt Rytra bije na alarm: nowa droga bez chodnika odetnie od świata 200 osób!

Rytro to kolejna gmina, na terenie której ma zostać zmodernizowana droga krajowa DK 87 prowadząca na Słowację. Po zapoznaniu się z wariantami przygotowanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wójt Rytra Jan Kotarba protestuje: droga po przebudowie odetnie 200 osób od świata. Skąd takie przekonanie?

Sednem problemu jest propozycja przebudowy DK 87 na odcinku od Rytra do Obłazów Ryterskich. W przedstawionych przez GDDKiA wariantach modyfikacji obecnego korytarza nie uwzględniono w ogóle budowy chodnika dla pieszych. Na całej długości drogi jezdnia ma zostać poszerzona a wzdłuż wydzielony siedemdziesięciocentymetrowy pas utwardzonego pobocza, który ma i z dołu, i z góry zostać oddzielony od reszty terenu barierkami.

Zobacz też: Rytro: nic tylko szukać psa w skórze kura i garnca ze złotem! Metamorfoza baszty

- Ja rozumiem, że drogę trzeba modernizować i zadbać o bezpieczeństwo kierowców, ale projektanci całkowicie zapomnieli o pieszych. W Obłazach Ryterskich z dziada pradziada mieszka około 200 osób, dla których ta droga jest jedyną drogą do Rytra. Nie ma innej. Bez chodnika, z poboczem, po którym nie będą mogli się poruszać, odcina się ich od wszystkiego, co najważniejsze: szkoły, ośrodka zdrowia, urzędu gminy – nie ukrywa oburzenia wójt Rytra Jan Kotarba.

Jego oburzenie jest tym większe, że gdy podzielił się swoimi zastrzeżeniami podczas konsultacji usłyszał od przedstawicieli GDDKiA, że teraz wszyscy mają samochody a na budowę chodnika jest za mało miejsca, bo musiałby on mieć 2,2 metra szerokości. Poza tym chodnik podniósłby znacząco koszt inwestycji.

Kotarba zdecydowanie nie przyjmuje tego do wiadomości. – Dwa przystanki w Obłazach przy zjeździe do Młodowa mają zostać, ale budowy dojścia do nich już nie uwzględniono. To tak, jakby wysadzić kogoś na wyspie, ale nie dać mu łódki, by mógł wrócić na ląd – mówi obrazowo.

Zobacz też: Rytro: tak tu niebezpiecznie, że znów żądają progów na Mikutach. Przez turystów?

Nie zgadza się również, że na chodnik jest za wąsko. Uważa, że z racji uwarunkowań terenowych GDDKiA bez problemu uzyskałaby w Ministerstwie Infrastruktury zgodę na odstępstwo od przepisów i budowę węższego chodnika. Kotarba już dziś zapowiada, że gmina złoży formalny protest w tej sprawie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu