Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
17/10/2019 - 18:30

Ryszard Florek kontra Ludomir Handzel. Poszło o drogę i most w Nowym Sączu

Fundacja Pomyśl o Przyszłości i szefowie firmy Fakro zorganizowali w czwartek konferencję prasową by odnieść się do zarzutów prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Prezydent oskarża Fundację o przekazywanie nieprawdziwych informacji w sprawie budowy mostu i południowo-zachodniej obwodnicy miasta, co może - zdaniem prezydenta - opóźnić lub nawet uniemożliwić w najbliższej przyszłości budowę trasy, która pozwoli odkorkować Nowy Sącz.

Wyciag ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Nowego Sącza

- Jestem zaniepokojony sytuacją z mostem południowym - mówił Ludomir Handzel na niedawnym spotkaniu z dziennikarzami. - Wszystko do tej pory przebiegało bardzo dobrze, ale pojawiają się w przestrzeni publicznej próby manipulowania informacją, podawania informacji nieprawdziwych przez Fundację "Pomyśl o przyszłości". Fundacja należy do dużego sądeckiego przedsiębiorcy, który - mam wrażenie - myśli o przyszłości, ale tylko swojej firmy, wywierając w tym celu presję na pracownikach i innych przedsiębiorcach sądeckich. Dlatego mieszkańcom Nowego Sącza należy przekazać rzetelne informacje.

O czym mówił prezydent Handzel? O inwestycji, która powinna odkorkować południe miasta, niegdyś zwanej "Węgierską Bis", a od kiedy pomysł (rzucony około 2011 roku) przeciągnięcia drugiej jezdni w stronę Starego Sącza się zmienił, nazywanej południowo-zachodnią obwodnicą Nowego Sącza, wraz z trzecim mostem przez Dunajec. Inwestycja została zaplanowana w pobliżu firmy Fakro, zdanie w tej sprawie zabrał również prezes sądeckiego giganta - Ryszard Florek, jak i powiązana z Fakro Fundacja "Pomyśl o Przyszłości".

Na czym polega różnica zdań między prezydentem Ludomirem Handzlem, a prezesem Ryszardem Florkiem? Obaj zgadzają się, że warto budować obwodnicę i most, ale problem rodzi się, gdy przychodzi do wytyczenia przebiegu nowej drogi.

Różnice w przebiegu tras obwodnicy i miejsca dla "mostu południowego"

Według Florka, Sadeckiej Izby Gospodarczej i zrzeszającej kilkudziesięciu przedsiębiorców Fundacji, zatwierdzona przez sądecki magistrat trasa sprawi, że miasto straci co najmniej 10 hektarów przemysłowych terenów inwestycyjnych i - choć zdecyduje o wydaniu kilkadziesięciu milionów złotych - wcale nie rozwiąże problemu korków.

Do tego zaprzepaści szansę budowy kolejowej obwodnicy miasta. Taka obwodnica mogłaby dać możliwość zwiększenia liczby połączeń z Nowym Sączem nie powodując utrudnień na przejazdach kolejowych, którymi - w obecnym przebiegu torów - miasto jest upstrzone. Prezes Fakro ma pretensje do prezydenta, że nie zgodził się na uzgodniony w 2017 roku, jeszcze za czasów prezydenta Nowaka, przebieg nowej drogi.

- Fundacja z niepokojem przyjęła fakt, że Prezydent  Ludomir Handzel na nowo otworzył dyskusję na temat połączenia ulicy Piramowicza ze Świniarskiem, proponując zupełnie nowy projekt, który wymaga kolejnych uzgodnień i decyzji - pisze Fundacja "Pomyśl o Przyszłości" w rozpowszechnianym przez siebie dokumencie. - Tym samym oddalił moment realizacji inwestycji tak kluczowej dla mieszkańców i realnie zwiększa ryzyko niezrealizowania tej inwestycji. Zamiast przejść do etapu realizacji cofamy się do etapu projektu, konfliktując społeczeństwo i wydając jeszcze raz pieniądze mieszkańców. Wydaje się, że wszczęcie publicznej debaty w kontekście de facto zamkniętego tematu jest wyrazem swoistej niegospodarności publicznej, złego zarządzania publicznymi pieniędzmi, co w efekcie działa na niekorzyść mieszkańców.

Obejrzyj wypowiedź prezydenta Nowego Sącza na temat konferencji Fundacji Pomyśl o Przyszłości

- Wyznaczony korytarz został pozytywnie zaopiniowany nie tylko przez Nowy Sącz, ale przez gminę Chełmiec, gminę Podegrodzie i przez Powiatowy Zarząd Dróg - mówi tymczasem Ludomir Handzel. - Każdy z nas przeznaczył pieniądze na opracowanie koncepcji obwodnicy wraz z przeprawą mostową i w tej chwili kocepcja jest gotowa. W tym momencie podnoszenie uwag, próba storpedowania gotowego rozwiązania to działanie na szkodę mieszkańców Nowego Sącza.

Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza

- Dysponuję pismem, podpisanym przez 1157 ludzi, którzy mieszkają w tym rejonie i którzy życzą sobie takiego przebiegu trasy. To po prostu optymalne i najtańsze rozwiązanie, pozytywnie zaopiniowane przez projektantów, przez fachowców w tej branży. - Dla mnie najistotniejszy jest głos mieszkańców, nie będę wykonywał poleceń przedsiębiorcy, który ma swoje interesy - mówi prezydent Handzel.

Prezydent Nowego Sącza, wskazując przebieg nowej trasy pokazuje jednak rondo, które - jak mówi - jest dowodem uwzględnienia interesów owego przedsiębiorcy (którego nazwy ani nazwiska konsekwentnie nie wymienia) bo to rondo rozprowadza ruch do pobliskich domów, jak i firm. Do tego, jak mówi - Powiatowy Zarząd Dróg otrzymał już 3 miliony z lotych na opracowanie koncepcji nowej trasy, a korzystając z rządowego programu "Mosty+" miasto ma szansę na finansowanie na poziomie 80 proc. całej inwestycji. Wszystko to, nie wiadomo na jak długo, przepadnie, jeśli miasto nie zmieście się w terminach.

Ryszard Florek, prezes FakroOdpowiedź Fundacji Pomyśl o Przyszłości na zarzuty prezydenta Nowego Sącza

Ale to nie przekonuje Ryszarda Florka, który podczas czwartkowej konferencji zapewniał, że wcale nie występuje w sprawie przebiegu nowej trasy, powodowany dbałością o interesy swej firmy. Ba, nawet interesy swej firmy naraża, wchodząc w konflikt z prezydentem miasta... Co więc każe mu zabierać głos w tej sprawie? Otóż - mówi prezes Florek - sam prezydent Handzel, którzy zachęcał wszak do udziału w konsultacjach społecznych projektu. I dlatego on, Fundacja Pomyśl o Przyszłości, jak i Sądecka Izba Gospodarcza głośno wyrażają opinię, popartą również - jak zapewnia szef Fakro, sam inżynier i wynalazca - opiniami ekspertów branży budowlanej i drogowej.

Czy obie strony wyobrażają sobie kompromis? - Kompromisem jest już ta wersja przebiegu trasy - mówił dziś "Sądeczaninowi" prezydent Ludomir Handzel. A Ryszard Florek? - Zawsze jest czas na rozmowy - przekonuje przedsiębiorca. - Decyzja jest zresztą po stronie marszałka województwa małopolskiego, które ma przecież finansować większość kosztów nowej trasy i mostu. ([email protected])

O tym, do kogo należą tereny pod potencjalne inwestycje przemysłowe wokół nowej trasy i co mówi przezydent i prezes o listach poparcia dla swych koncepcji - w materiałach filmowych. Kto jest zainteresowany budową mostu południowego, może przyjść na otwarte spotkanie, które odbędzie się w sali MOK 22 października o godz.17. Materiały z czwartkowej konferencji prasowej na stronie dlanowegosacza.pl. Stanowisko prezydenta na stronie nowysacz.pl

Fundacja Pomyśl o Przyszłości i sądecki magistrat o moście południowym i południowej obwodnicy
W sprawie południowej obwodnicy Nowego Sącza wraz z mostem na Dunajcu konferencje prasowe organizuje prezydent Nowego Sącza i Fundacja Pomyśl o Przyszłości. Trudno powiedzieć, czy ich drogi się zejdą...


Dziękujemy za przesłanie błędu