Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
28/12/2023 - 10:10

Renta wdowia będzie w 2024, ale nie od początku roku i nie od razu i nie w wysokości ponad 10 tys. zł

Dodatkowa emerytura dla wdów i wdowców, popularnie zwana wdowią rentą jest tym nowym świadczeniem z ZUS zapowiadanym przed wyborami przez Koalicję 15 października, które oprócz babciowego wymienił „po imieniu” premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu. Odbyły się jednak już dwa posiedzenia rządu i na razie cisza w tej sprawie. Będzie więc nowe świadczenie z ZUS czy nie – a jeśli będzie, to od kiedy.

Jasnej odpowiedzi na te pytania wciąż nie ma. Ale są nowe informacje w sprawie dalszych losów renty wdowiej.

Renta wdowia: rząd chce wprowadzić model kroczący – co to znaczy

Wiadomo już, że nie będzie rządowego projektu ustawy w sprawie dodatkowego świadczenia z ZUS dla wdów i wdowców – procedowany będzie projekt poselski. Został on już złożony w poprzedniej kadencji Sejmu, jednak nie trafił pod obrady. Obecnie więc zgodnie z przepisami o procedurze legislacyjnej został w nowym Sejmie ponownie zarejestrowany – druk sejmowy nr 32 – i czeka na uchwalenie.

Jednak w toku prac legislacyjnych wprowadzone zostaną poprawki. Kluczowa zmiana ma polegać na rozłożeniu w czasie dochodzenia do pełnej wysokości renty wdowiej, która przewidziana jest w społecznym projekcie. Trzykrotność przeciętnej emerytury, bo taki jest górny limit, miałaby być osiągana etapami – na przestrzeni kilku najbliższych lat.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała takie rozwiązanie, nazywając go modelem kroczącym, w niedawnym wywiadzie telewizyjnym.

Chodzi o poprawę sytuacji materialnej wdów i wdowców po śmierci emeryta, która znacząco się pogarsza w sytuacji gdy koszty utrzymania maleją nieproporcjonalnie do spadku dochodów. Tę wadę ma rozwiązać nowe świadczenie dla wdów i wdowców.

W praktyce nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyodrębni z renty rodzinnej specjalną kategorię – renty rodzinnej dla wdowy lub wdowca po emerycie.

Nowa emerytura z ZUS dla wdów i wdowców: na czym polega

Idea nowej emerytury zwanej też wdowią rentą jest prosta. Teraz z chwilą śmierci współmałżonka drugi traci nie tylko bliską osobę, ale i znaczną część budżetu domowego jakim była jego emerytura. Wiadomo, że prowadzenie jednoosobowego gospodarstwa domowego wiąże się z wyższymi osobistymi kosztami, bo wcześniej wiele wydatków rodzinnych obciążało dochody pochodzące z dwóch różnych źródeł.

Na dodatek jeśli małżeństwo seniorów utrzymywało się tylko z jednej emerytury, to po śmierci emeryta współmałżonek może liczyć tylko na rentę rodzinną, która stanowi maksymalnie 85 proc. emerytury, jaką przed śmiercią otrzymywał współmałżonek.

Zasada zawarta w nowelizacji ustawy jest prosta – wdowa lub wdowiec otrzymywać będzie nowe świadczenie, które zostanie obliczone z uwzględnieniem jednego pełnego świadczenia dotychczasowego oraz 50 proc. świadczenia drugiego.

Tak zsumowane świadczenia dadzą nową emeryturę dla wdowy lub wdowca, z jednym tylko ograniczeniem – nie może być ona wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury.

Podawana oficjalnie przez ZUS przeciętna emerytura wynosi 2 545 złotych, co oznacza że maksymalne nowe świadczenie dla wdowy lub wdowca wyniosłoby 7 635 złotych. Po waloryzacji emerytur, która nastąpi od 1 marca 2024 r. z pewnością przeciętna emerytura wzrośnie, podniesie się tym samy maksymalna wysokość emerytury wdowy i wdowca.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że we wrześniu 2023 roku przeciętna emerytura wynosiła 3364,42 złote, oznacza to, że limit nowej emerytury dla wdowy lub wdowca - niezależnie od przyjętego sposobu jej ustalania: własne świadczenie i połowa świadczenia zmarłego czy 100 proc. świadczenia zmarłego i połowa własnego - wynosiłby w 2024 roku ponad 10 000 zł (dokładnie 10 093,26 zł).

I to będzie najprawdopodobniej finał modelu kroczącego. Jaki będzie start, np. jednokrotność przeciętnej emerytury lub 1,5-krotność na początek, przekonamy się wkrótce gdy do projektu ustawy zostaną wniesione stosowne poprawki. Inspirowane przez rząd lub ZUS.  ([email protected]) fot. krasznaivmagdolna/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu