Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
19/12/2018 - 16:05

Przyłapali zdrowych na chorobowym. Na ile przekręcili sądecki ZUS?

Kto jest szczęśliwcem pracującym na etacie, ma w roku 26 dni urlopu. Razem z weekendami to całkiem pokaźna liczba dni na wypoczynek. Są jednak tacy, którzy urlopem potrafią gospodarować bardzo oszczędnie przy użyciu… zwolnienia lekarskiego. Ale kłamstwo, jak mówi stare porzekadło, ma krótkie nóżki, bo zdrowych "na chorobowym" tropi ZUS.

Dorabianie do pensji,  wycieczki, remonty mieszkań lub prace w gospodarstwie, w taki sposób  niektórzy mieszkańcy Sądecczyzny  "kurują się" na zwolnieniach lekarskich i bywa, że wpadają w sidła inspektorów  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który ma obowiązek przeprowadzania kontroli L4.  

Czytaj też Sądeczanie mają fantazję. Potrafią zaszaleć na L-4!

Lewe zwolnienie lekarskie  oznaczają wymierne finansowe straty dla firm i budżetu państwa.  Jakie?  Mówią o tym wyniki kontroli  przeprowadzone przez sądecki ZUS.

Inspektorzy skontrolowali blisko 900 osób. W 17 przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków, co wynikało z niewłaściwego wykorzystania zwolnień lekarskich, wyniosła16,7 tys. złotych - informuje Anna Szaniawska  - rzecznik prasowy małopolskiego oddziału zakładu.

czytaj też Sądeccy policjanci brali "lewe" L-4 na protestacyjną chorobę?

Łącznie od początku roku ZUS w Nowym Sączu i podległe mu placówki skontrolowały prawie 2,6 tys. osób, z czego 107 pozbawiono prawa do  zasiłku w wyniku niewłaściwego wykorzystania zwolnienia. Kwota cofniętych zasiłków to 92,5 tys. złotych.

Jak dodaje rzeczniczka, po kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, w trzecim kwartale  tego roku sadecki ZUS wydał 1,3 tysiąca orzeczeń z czego 122 badane osoby uznano za zdolne do pracy. Cofnięte zasiłki chorobowe  opiewają na blisko 52 tys. złotych.

Ile sie tego uzbierało? Łącznie od początku roku wydano 5,1 tys. orzeczeń z czego 476 badanych osób uznano za zdolne do pracy.  Kwota cofniętych zasiłków  to w sumie 200 tys. złotych.

[email protected] fot. Jm


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020