Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
09/07/2024 - 06:20

Kiedy będą tanie kredyty hipoteczne i na dowolny cel, co z obniżką stóp procentowych

Od września ubiegłego roku gdy miała miejsce ostatnia obniżka stopy procentowe stanęły w miejscu. To sprawia, że mimo niskiej od pół roku inflacji – w ostatnich miesiącach na poziomie średnio 2,5% kredyty są wciąż drogie. A drogie kredyty to hamulec przed zakupami – dużymi i małymi, co utrudnia życie klientom, ale nie jest też korzystne dla gospodarki.

Eksperci nie pozostawiają jednak wątpliwości: nie liczmy szybko na tańsze kredyty, bo Rada Polityki Pieniężnej wcale stóp obniżać nie zamierza.

Ile wynosi oprocentowanie kredytów: hipotecznych i gotówkowych

Obecnie maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich, które dopuszcza prawo to 18,5%. Kredyty hipoteczne – te o stałej stopie procentowej, bo takie są teraz najpopularniejsze – od 7,51% do 9,45% - i są najdroższe w Europie. Kredyty hipoteczne ze zmienną stopą procentową, nie licząc kosztów dodatkowych a same oprocentowanie – to WIBOR 5,86%, niezależnie czy 1M, 3M, czy 1R.

Przypomnijmy, inflacja w czerwcu wynosiła 2,6%, w maju była jeszcze niższe – 2,5%.

Kiedy RPP obniży stopy

W lipcu po raz kolejny ich nie obniżyła. Jak komentuje Bartosz Wałecki, Analityk Michael / Ström Dom Maklerski, z wystąpienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego wynika, że prędko ich nie obniży.

– Argumentami za utrzymywaniem wysokich stóp procentowych jest wzrost inflacji w drugiej połowie roku, spowodowany stopniowym uwalnianiem cen energii. Do tego dochodzą mocne dane o wynagrodzeniach, których dwucyfrowa dynamika może utrzymać się w całym roku. Na koniec roku inflacja może zbliżyć się do 5 proc. Następny skok inflacji – po całkowitym uwolnieniu cen energii oczekiwany jest w pierwszym kwartale – komentuje Bartos.z Wałecki

W jego ocenie, po tym okresie inflacja ma zacząć spadać, aby w 2026 r. ponownie osiągnąć cel i właśnie wtedy, czyli od 2026 r. prezes upatruje szans na pierwsze obniżki stóp procentowych. Taki scenariusz wydaje się jednak zbyt jastrzębi, ale jeżeli prognozy NBP będą się sprawdzać to wydaje się, że przestrzeń na pierwsze obniżki stóp procentowych pojawi się najwcześniej w połowie 2025 r. – w momencie, gdy inflacja będzie ponownie spadać.

– Oczekiwany termin potencjalnych ruchów stóp procentowych sukcesywnie się przesuwa. Jeszcze jakiś czas temu rozpoczęcie obniżek w 2024 r. było bardzo prawdopodobne. Teraz ten scenariusz stał się nierealny. Sojusznikiem RPP w obecnej narracji nie jest z pewnością bank centralny Czech, który sukcesywnie obniża stopy procentowe. Inne banki centralne (w tym EBC) również myślą o luzowaniu polityki monetarnej, chociaż wydaje się, że cykle te będą mocno rozciągnięte w czasie lub rozpoczną się później niż dotychczasowe oczekiwania rynków, np. w USA – podsumowuje analityk Michael / Ström Dom Maklerski.    ([email protected]) fot. PhotoMIX-Company/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu