Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
13/06/2023 - 07:00

Program Moja Woda 2023 - kiedy można będzie składać wnioski o dotację na zbiornik dla deszczówki 2023 [aktualizacja]

Wiele gospodarstw domowych czeka na tegoroczną edycję programu Moja Woda, który był zapowiedziany do 2024 r., a w ubiegłym roku na przykład naboru wniosków o dotacje nie było. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że pracuje nad kolejnym konkursem i na pewno w tym roku pieniądze wspierające budowę lub instalację zbiorników wodnych do zatrzymywania deszczówki trafią do zainteresowanych. Najdalej konkurs ruszy 1 października.

W ramach wspólnej ki wspólnej inicjatywy Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy, do beneficjentów w Małopolsce w latach 2020-2024 ma trafić nawet 4,5 miliona złotych.

Program pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Według szacunków ministerstwa klimatu, przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych.

Kto i na co może uzyskać dofinansowanie?

Zasady ubiegania się o dotację na cały okres są takie same, nie zmienią się więc i podczas kolejnej, tegorocznej edycji. Program skierowany jest osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny (może być nowo budowany) z kompletnym systemem orynnowania dachu (uwaga: przy nowo budowanych domach na dzień składania dokumentów rozliczeniowych wymagane będzie potwierdzenie uzyskania pozwolenia na użytkowanie).

Finansowanie z Programu „Moja Woda” obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, które pozwolą na zagospodarowanie wód opadowych (czyli popularnej „deszczówki”), jak i wód roztopowych. Przykładowe elementy jakich inwestycji, które mogą być objęte dofinansowaniem, to:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
  • instalacja rozsączająca,
  • zbiorniki retencyjne (szczelne, infiltracyjne, nadziemne otwarte od 2 m3 pojemności, nadziemne zamknięte od 1 m3 pojemności, podziemne zamknięte od 2 m3 pojemności),
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Jakie trzeba spełnić warunki, by dostać dofinansowanie

Gdy zostanie ogłoszony nabór wniosków 2023, dokumenty można składać w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie lub do wyczerpania się środków.
Dofinansowanie można otrzymać na inwestycje zakończone przed datą złożenia wniosku.

Środki z Programu są przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji, która może wynosić do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 000 złotych w ramach jednego wniosku.

Najpierw należy pobrać wniosek z podstrony Programu “Moja Woda” na stronie Wojewódzkiego Funduszu – będzie on w formie aktywnego PDF. Plik z danymi trzeba potem przesłać na adres [email protected]. Ten sam wniosek należy także wydrukować (będą na nim nadpisane sumy kontrolne) i przesłać, lub złożyć go osobiście, do Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie, przy ulicy Kanoniczej 12.

Wniosek musi wpłynąć do Funduszu w wersji papierowej i elektronicznej, a za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu wersji papierowej.


Szczegółowa lista inwestycji, na którą można będzie otrzymać dofinansowanie oraz wymagane dokumenty i załączniki, podobnie jak w trakcie poprzednich edycji programu będą opisane w Programie „Moja Woda” oraz w zakładce Programu “Moja Woda” na stronach Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie. Gdy już zostanie ogłoszony formalny nabór wniosków, natychmiast o tym poinformujemy w naszym portalu.

Tu znajdziesz szczegółowe informacje oraz platformę do złożenia wniosku gdy zostanie ogłoszony nabór.

([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu