Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
24/08/2023 - 07:30

Pomoc suszowa, interwencyjny skup mleka i malin. Rząd i resort rolnictwa: ważne decyzje dla rolników i rynku

Minister rolnictwa jeszcze w sierpniu wprowadza wiele zmian w obowiązujących już programach, np. pomoc suszowa czy Locha+ oraz podejmuje inne dla poprawy sytuacji na rynkach rolnych. Zmian jest wiele i dotyczą nie tylko rolników, ale i podmiotów gospodarczych funkcjonujących w tej części rynku.

W wielu tych kwestiach wymagających pilnej interwencji rządu Rada Ministrów podjęła właśnie na posiedzeniu Rady Ministrów 22 sierpnia..

Pomoc suszowa: co się zmienia

Jedną z kierunkowych decyzji jest zgoda na rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej przy szacowaniu strat suszowych, o co apelowali rolnicy.

– Jest to szczególnie istotne dla hodowców krów mlecznych – podkreślił Robert Telus szef resortu rolnictwa, informując jednocześnie, że jest na to działanie zgodę Komisji Europejskiej.

Skup i zapłata za mokrą kukurydzę: nowe zasady

Kolejna decyzja Rady Ministrów dotyczy wypłaty ze środków Skarbu Państwa pomocy rolnikom, którym firmy nie zapłaciły za mokrą kukurydzę. Wsparcie będzie udzielane do wysokości 80 proc. wartości, na jaką wystawiona została faktura.

Jednocześnie podjęta została decyzja wydłużająca do 29 września 2023 r. termin składania wniosków dotyczących skupu mokrej kukurydzy. No to działanie nie ma jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

Skup masła i mleka odtłuszczonego i malin

 Jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpocznie skup masła i mleka odłuszczonego w proszku.

Jednocześnie dwie spółki skarbu państwa wznowią skup malin.

– Ten mechanizm bardzo dobrze zafunkcjonował w odniesieniu do maliny wiosennej i jestem przekonany, że tak samo będzie i tym razem – podkreślił minister Robert Telus.

Co nowego w pomocy zbożowej

– Już 1,5 mld złotych wpłynęło na konta rolników w ramach pomocy zbożowej. Skorzystało z niej ok. 36 tysięcy rolników w ramach I transzy i 65 tysięcy rolników w ramach II transzy – powiedział szef resortu rolnictwa.

– Wobec pojawiających się po raz kolejny informacji o zbożu zalegającym w magazynach informuję, że w ciągu 5 miesięcy, od marca do lipca 2023 r., wyeksportowaliśmy ponad 6 mln ton zboża, przy imporcie w tym czasie ok. 580 tysięcy ton zboża – podkreślił minister Robert Telus, zwracając jednocześnie uwagę, że miesięczne zużycie zboża w Polsce wynosi ok. 2,5 mln ton - dodał Robert Telus.

Zmiany w trybie składania wniosków Locha+

W przypadku tego programu również został  wydłużony termin składania. Wnioski będzie można składać do 15 września 2023 r.

Ryczałt dla małych gospodarstw

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że tylko do końca sierpnia br. rolnicy mogą składać żądania dotyczące ryczałtu dla małych gospodarstw do 5 ha. Ryczałt wynosi 225 euro/ha.   

([email protected]) fot. Kollinger/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu