Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 10 kwietnia. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
07/03/2021 - 13:10

Policzyli ile milionów z ZUS-u dostali w koronakryzysie sądeccy przedsiębiorcy

W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej małopolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory świadczenia postojowe na kwotę 612 mln złotych. Zwolnienie z opłacania składek sięgnęło niemal 1,4 mld złotych. Łączna wysokość pomocy z ZUS w regionie to prawie 2 mld złotych. Na jaką pomoc mogli liczyć lokalni przedsiębiorcy?

Dokładnie 149 mln złotych, to suma postojowego wypłaconego lokalnym przedsiębiorcom przez sądecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej – informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka regionalnego ZUS. - Dla porównania, w krakowskiej placówce było to 302 mln, chrzanowskiej niemal 88 mln zł, a tarnowskiej ponad 73 mln złotych. W całym kraju świadczenia postojowe przekroczyły 5,6 mld złotych.

Czytaj też Przedsiębiorcy idą wojnę. Chcą odszkodowań za lockdown. Mają szanse? 

ZUS policzył też, ile w sumie kosztowało zwolnienie przedsiębiorców ze składek.- W Nowym Sączu to 289,5 mln złotych – wylicza Szaniawska. - Chrzanowski ZUS umorzył składki na 212 mln zł, zaś tarnowski w wysokości 173,6 mln złotych. W Krakowie kwota zwolnienia przedsiębiorców z opłacania składek to 682 mln zł. W Polsce umorzono składki na łączną kwotę 13,7 mld złotych.

Czytaj też Emerytury i renty poszły w górę. Kto i na jakie podwyżki może liczyć? 

Przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń w ramach Tarczy Antykryzysowej 7.0, muszą najpóźniej do 28 lutego przesłać do ZUS deklaracje rozliczeniowe za grudzień i styczeń. Sam wniosek o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do końca marca 2021 roku.(jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu