Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
05/12/2022 - 13:05

Pieniądze leżą na kontach ZUS, spadkobiercy o nich nie wiedzą. Jak je odzyskać?

Dysponuje nimi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale spadkobiercy nie zawsze wiedzą, że mają do nich prawo. Chodzi o dziedziczenie po zmarłym pieniędzy zgromadzonych na koncie Otwartego Funduszu Emerytalnego. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Pieniądze z Otwartego Funduszu Emerytalnego które trafiły do ZUS-u na konto określonej osoby, podlegają po jej śmierci dziedziczeniu. Rzadko który spadkobierca o tym wie – pisze gazeta.pl. Tymczasem ma prawo do tych środków, jeśli generalnie dziedziczy po zmarłym. Jednak ZUS, który pieniędzmi dysponuje, z automatu ich spadkobiercy nie wpłaci.

czytaj też Ludzie ruszają do sądów w sprawie unieważnienia kredytów w złotówkach  

ZUS o tym nie powie. Trzeba złożyć wniosek

Jak podaje portal gazeta.pl, jeżeli współmałżonek, spadkobierca lub osoba którą zmarły przed śmiercią wskazał jako dziedzica, chce przejąć środki z konta, musi wypełnić wniosek do Zakładu. Oprócz tego, trzeba jeszcze udowodnić, że ma się prawo do dziedziczenia. Potrzebny będzie również skrócony odpis zgonu ubezpieczonego. Dokumenty można złożyć w dogodnym dla spadkobiercy terminie.  

czytaj też Gigantyczna budowa niedaleko Sącza. Wyrastają z ziemi betonowe konstrukcje [WIDEO][ZDJĘCIA]

Kiedy wypłacą pieniądze

ZUS wypłaci należne spadkobiercy pieniądze do trzech miesięcy od złożenia wniosku. Nie może odmówić. Jak wynika z danych Zakładu, przytoczonych przez serwis biznes.info. od początku stycznia do końca sierpnia  tego roku na wniosek spadkobierców wypłacono zaledwie 516 mln złotych co ma dowodzić, że ci, którzy mają prawo do dziedziczenia pieniędzy z OFE często o tym nie wiedzą. ([email protected]) fot.jm
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu