Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
21/04/2023 - 05:55

Nowe prawo. Wystarczy działka i bez pozwolenia będzie można budować dla siebie dom o dowolnej powierzchni

Rząd chce całkowicie uprościć budowę domów jednorodzinnych. Po wprowadzeniu półtora roku temu przepisów dopuszczających bez pozwolenia budowę domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, przygotowany obecnie projekt zmian w prawie budowlanym zwalnia z uzyskiwania pozwolenia na budowę także większych domów.

Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy w Polsce to już kwestia miesięcy a nie lat?

Domy o powierzchni do 70 mkw można budować bez pozwolenia na budowę od początku 2022 r. na dodatek rząd udostępnił nieodpłatnie 73 projekty takich domów.

Dom bez pozwolenia: kto może zbudować i na jakich warunkach

Przygotowany projekt zmian w prawie budowlanym przewiduje podobne zasady budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia także dla budynków o powierzchni przekraczającej 70 mkw. Wystarczy posiadanie działki budowlanej i wystąpienie do odpowiedniego organu miasta i gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy.

Taki dokument określający warunki zabudowy organ powinien wydać w ciągu 21 dni. Potem wystarczy zgłoszenie budowy oraz zawiadomienie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o rozpoczęciu inwestycji, by można było przystąpić do budowy domu o dowolnej powierzchni, byle do dwóch kondygnacji. Ponadto dom musi być budowany wyłącznie na własne potrzeby.

Jednak w przeciwieństwie do mniejszych budynków – do 70 mkw, dodatkowo trzeba będzie zatrudnić kierownika budowy oraz prowadzić dziennik budowy.

Budowa domów bez pozwolenia: dodatkowe uproszczenia

Na dodatek po wejściu w życie projektowanych przepisów wszystkie formalności będzie załatwić drogą cyfrową. 


Poza liczbą zgód i pozwoleń barierą hamującą i utrudniającą budownictwo mieszkaniowe w Polsce jest bowiem niezliczona ilość dokumentacji papierowej gromadzona w organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego.

Czytaj też: Stopy procentowe nie spadają a i tak tanieją kredyty, w tym hipoteczne


Poza ujednoliceniem systemu teleinformatycznego służącego do obsługi procesu budowlanego w całym kraju ma też powstać Baza projektów Budowlanych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które przygotowało zmiany w prawie budowlanym planuje, że wejdą one w życie jeszcze w 2023 roku. ([email protected]) fot.pixabay   Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu