Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
03/04/2023 - 11:20

Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecyduje w sprawie stóp procentowych, ale kredyty i tak tanieją

W dniach 4-5 kwietnia odbędzie się kolejne dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej – wydarzenie istotne dla wszystkich kredytobiorców, okaże się bowiem czy raty kredytów pozostaną na obecnym poziomie, czy też ponownie wzrosną.

W połowie marca prezes NBP Adam Glapiński przekazał, że kolejne podwyżki stóp procentowych stają się coraz mniej prawdopodobne, ale jednocześnie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zacząć dyskutować o ich ewentualnych obniżkach. 

Podwyżki stóp już bardzo mało prawdopodobne?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest organem odpowiedzialnym za określanie wysokości stóp procentowych w Polsce. Decyzje, które podejmuje ta instytucja, mają bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki. To właśnie od tych decyzji między innymi zależy wysokość rat naszych kredytów. 


Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbyło się zgodnie z planem, a decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie została ogłoszona zgodnie z przewidywaniami analityków. To już kolejna taka decyzja, co może być oczekiwane w kontekście stabilizacji rynku finansowego. Od października 2022 roku RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie - stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. Ale w najbliższym czasie możemy zapomnieć o obniżkach stóp procentowych.

– Zmiany wysokości stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wpłyną na oprocentowanie kredytów, a tym samym na wysokość rat. Dlatego warto śledzić komentarze dotyczące posiedzeń RPP, aby być przygotowanym na ewentualne zmiany – radzi Paweł Komorowski, ekspert kredytowy Lendi.

Jak wyjaśnia ekspert, jeżeli Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, to kredyty mogą być droższe, co oznacza wyższe raty dla kredytobiorców. Ten scenariusz jest jednak mało prawdopodobny. W przypadku obniżenia stóp procentowych sytuacja będzie odwrotna – niższe oprocentowanie może przekładać się na niższe raty kredytów. Według ekonomistów, taka zmiana może nastąpić dopiero w 2024 roku.

Kredyty już tanieją a oprocentowanie lokat spada

Sądząc po danych z rynku bankowego, nie powinniśmy już spodziewać się podwyżek stóp procentowych. Jak wyliczył Narodowy Bank Polski (NBP), w lutym br. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych – a więc udzielanych w lutym 2023 r. - spadło z 8,96 proc. w styczniu do 8,76 proc. Podobnie było z kredytami konsumpcyjnymi: spadek z 11,78 proc. w styczniu do 11,63 proc. w lutym.


Spada także oprocentowanie lokat – z danych NBP wynika, że w lutym średnie oprocentowanie lokat wynosiło 5,53 proc., podczas gdy w styczniu było wyższe, bo średnio 5,69 proc.

Teraz będzie łatwiej o kredyty?

W ostatnim czasie widzimy zmiany na rynku kredytowym, a w szczególności w zakresie wyliczania zdolności kredytowej przez banki. Wiele osób planujących zakup nieruchomości z pewnością zwraca uwagę na ten aspekt, ponieważ zdolność kredytowa jest jednym z kluczowych czynników decydujących o możliwości finansowania planowanej inwestycji.

– Przez ostatni rok od ostatniej Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), banki musiały uwzględnić w swoich wyliczeniach bufor w postaci dodatkowych 5 punktów procentowych. Jednakże, w połowie lutego tego roku KNF zgodziła się na obniżenie tego bufora do poziomu minimalnego 2,5 proc. - tłumaczy Paweł Komorowski.

Jak dalej wyjaśnia ekspert, konsekwencją tych działań jest podwyższenie zdolności kredytowej klientów, którzy starają się o kredyt hipoteczny. W zależności od banku, podwyższenie to wynosi nawet do 30%. Obniżenie buforu oznacza, że banki będą bardziej przychylne do udzielania kredytów, a klienci będą mieli większą szansę uzyskania finansowania na zakup wymarzonej nieruchomości. To na pewno dobra wiadomość dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem nieruchomości, ale cenią sobie stabilność finansową i chcą mieć pewność, że są w stanie spłacić zaciągnięty kredyt. ([email protected]) fot. piabay







Dziękujemy za przesłanie błędu