Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
21/07/2023 - 12:00

Nie uwierzycie o ile podrożeje piwo! Padła szokująca zapowiedź

Czy to możliwe, że piwo w butelce podrożeje aż o 10 złotych? Na alarm bije Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego — Browary Polskie. Przyjęty przez Sejm projekt ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego nakłada na branżę wielomiliardowe kary. To spowoduje wzrost ceny złotego trunku w butelce zwrotnej. -Miał być projekt proekologiczny, a mamy proinflacyjny – oburzają się przedsiębiorcy.

System kaucyjny. O co chodzi?

Nowe zasady miałyby obowiązywać  od stycznia 2025 roku i objąć jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.  Do produktu zostanie doliczona opłata, która będzie oddawana w momencie zwrotu opakowań. Kaucja będzie objęta podatkiem VAT, który według przepisów zostanie nałożony na konsumentów.

W założeniu system kaucyjny miał być przedsięwzięciem proekologicznym, a zrobił się z tego problem. Dlaczego? Bo piwowarska  branża stanie przed wyborem, czy ponieść wysokie koszty związane z wdrażaniem nowego systemu - a  chodzi o miliardy złotych - czy też w ogóle zrezygnować z używania butelki zwrotnej, bije na  alarm szef Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego-Browary Polskie Bartłomiej Morzycki.

Szkło wyląduje na wysypisku?

- Obecnie browary posiadają około 700 milionów szklanych butelek wielorazowych, które mogą stać się butelkami jednorazowymi, aby uniknąć wysokich kar. Tysiące ton szkła wyląduje w pojemnikach na stłuczkę lub na wysypiskach. W ten sposób zmarnuje się dorobek wielu lat budowania systemu kaucyjnego dla butelek zwrotnych. Rządowa ustawa przyniesie więc efekt odwrotny do zamierzonego. Obciąży środowisko dodatkowymi odpadami i zanieczyszczeniami.

Rząd pracował nad przepisami dotyczącymi  systemu kaucyjnego prawie 3 lata,
a oczekuje od przedsiębiorców, że w ciągu zaledwie jednego roku zbudują od zera cały system kaucyjny, co jest nierealne. W efekcie przedsiębiorcom grożą wielomiliardowe kary za niewywiązanie się z tego terminu – dodaje Mokrzycki.

Butelka piwa zdrożeje o 10 złotych

Zdaniem przedsiębiorców z piwowarskiej branży  zabrakło rzetelnej dyskusji nad skutkami uchwalanych przepisów, co drastycznie podnosi koszty prowadzenia biznesu i uderza
w kieszenie konsumentów.  - Należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 złotych. Tyle wyniesie kara administracyjna oraz podatek VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję. To wprost przenosi się na wyższe ceny dla konsumenta.

W opinii Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego zapaści branży i grożącemu demontażowi działających dziś systemów kaucyjnych można zapobiec, wprowadzając do projektu niezbędne zmiany. Po pierwsze, przepisy powinny uszanować dotychczasowy dorobek, a więc producenci piwa powinni móc bezpośrednio wprowadzać na rynek napoje w butelkach zwrotnych. Po drugie, kaucja nie powinna być objęta podatkiem VAT, bo nie jest towarem ani usługą. W ten sposób powstanie prosty system kaucyjny bez paragonów. I wreszcie należy przesunąć uruchomienie systemu na 2026 rok,  żeby cała branża napojowa mogła przygotować się na zmiany.

– Mamy nadzieję, że prace w Senacie pozwolą naprawić ewidentne błędy, dzięki czemu system kaucyjny w Polsce będzie rzeczywiście służył środowisku i konsumentom, a nie stanie się gwoździem do trumny dla przedsiębiorców – wskazuje Bartłomiej Morzycki. ([email protected]) fot.pixabyDziękujemy za przesłanie błędu