Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
19/01/2024 - 18:10

Na zdrowy styl życia mogą sobie pozwolić tylko zamożni Polacy. Ubożsi nie skupiają na tym nawet uwagi

Czy nasze zdrowie i witalność może być uzależniona od stanu cywilnego, zawodu, czy tego, ile zarabiamy? To pytanie zadał sobie zespół analityczny MyBestPharm. Na podstawie kompleksowych badań, zapytał Polaków o ich stosunek do zdrowia oraz witalności. Właśnie zasobność portfeli ma dla tych starań kluczowe znaczenie.

Z bardzo wszechstronnych badań wyjęliśmy tylko jeden wątek – dotyczący stosowania w codziennym menu witamin i suplementów diety.

Czy stosujesz witaminy i suplementy?

Witaminy i suplementy diety to podstawa wśród podejścia do zdrowego stylu życia. Jak Polacy podchodzą do tego tematu? Zacznijmy od różnic w płci!

Według statystyk aż 25,5% mężczyzn deklaruje, że nie stosuje suplementów diety, gdzie taką samą deklarację podaje 11,6% kobiet. 32,1% mężczyzn i 34,1% kobiet robi to od czasu do czasu. Podstawową suplementację stosuje 25,9% mężczyzn oraz 31,4% kobiet. Natomiast suplementację dostosowaną do potrzeb organizmu zażywa 16,4% mężczyzn oraz 22,9% kobiet.

Co ciekawe, wśród panów większe zainteresowanie suplementacją rośnie wraz z … pojawieniem się żony! Znacznie zmniejsza się odsetek panów deklarujących brak zażywania suplementów: kawaler – 25,5%, żonaty – 11,7%.

Z kolei widzimy też znaczną różnicę wśród mężczyzn, którzy odpowiadali, że stosują suplementację dostosowaną do potrzeb organizmu: kawaler – 16,4%, żonaty – 23,1%.

Jak poziom dochodów wpływa na korzystanie z witamin i suplementów diety

Spośród osób o dochodach do 3 500 zł na osobę: 23% nie zażywa suplementów i witamin. 33,7% robi to od czasu do czasu. 26,3% stosuje podstawową suplementację. 17% zażywa witaminy i suplementy dostosowane do potrzeb organizmu.

Z kolei w grupie o dochodach 3 500-5 000 zł: 11% ankietowanych nie używa suplementów diety i witamin. 37,2% robi to od czasu do czasu. 33,7% respondentów stosuje podstawową suplementację, a 18% wybiera suplementację dostosowaną do potrzeb organizmu.

Polacy o najwyższych dochodach – od 5 000 zł na osobę wzwyż: 11,7% respondentów nie stosuje suplementacji. 16,7% ankietowanych odpowiedziało, że robi to od czasu do czasu. Podstawową suplementację zażywa 25% respondentów, a 46,7% stosuje suplementy i witaminy dostosowane do potrzeb ich organizmu.

Jak widać na podstawie tych danych, coraz więcej Polaków niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia jest świadoma konieczności prowadzenia szeroko rozumianego zdrowego stylu życia. Niemniej jednak lepsza sytuacja finansowa wśród badanych pokazuje, że dbałość o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, badania profilaktyczne, czy stosowanie suplementów odgrywa w tej grupie ważniejszą rolę niż wśród pozostałych.

– Najchętniej o zdrowy styl życia dbają młodzi ludzie w wieku 18-26 lat. Z wiekiem motywacja do dbania o swoje zdrowie spada. W naszym społeczeństwie widać również, że kobiety skłonne są bardziej dbać o swoje zdrowie niż mężczyźni. Aż 25,5% mężczyzn deklaruje, że nie spożywa nawet podstawowej suplementacji, gdzie wśród kobiet ta deklaracja wynosi mniej niż 11,6%. Pozytywnym aspektem jest fakt, iż zdrowy styl życia staje się dla Polaków coraz ważniejszy, a profilaktyka nie jest już tylko teorią, lecz praktyką – podsumowuje mgr Karolina Nowak, Dietetyk Kliniczny.      ([email protected]) fot. JerzyGorecki/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu