Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
23/05/2024 - 07:10

Mosty, wiadukty, podziemne przejście… tak się buduje linia Podłęże-Piekiełko w Marcinkowicach i Klęczanach [ZDJĘCIA]

Nie tylko Nowy Sącz za sprawą modernizacji linii kolejowej do Chabówki zamienił się w plac budowy. Robota wre także na odcinku bocznica Klęczany - Nowy Sącz. I to jak! Widać już dwa nowe wiadukty i nowy most, także zarys powstającego przejścia podziemnego.

Przypomnijmy, że modernizacja   linii kolejowej między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem  obejmuje przebudowę stacji w Marcinkowice oraz przystanki Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Wyższe perony oraz nowe przejścia podziemne, winda i dojścia ułatwią dostęp do kolei wszystkim podróżnym. Inwestycja ma poprawić połączenia regionalne i  dalekobieżne.

czytaj też Wielki skandal z budową "sądeczanki"? Kto celowo hamuje budowę nowej drogi do Brzeska

Jak wygląda plac budowy na granicy Marcinkowic i Klęczan?

-  W pierwszej kolejności budowany jest most kolejowy nad potokiem Smolnik. Powstaje mniej więcej w tym samym miejscu, w którym był dotychczasowy wiadukt na linii kolejowej 104 – mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych.  

Nowością jest budowa dwóch obiektów, które zastąpią przejazd kolejowo-drogowy pomiędzy drogą powiatową a kopalnią w Klęczanach. Powstaje tam kolejny most nad  potokiem  Smolnik, który   będzie połączony drogą z  jeszcze jednym wiaduktem biegnącym nad linią kolejową.Czytaj też

Bezkolizyjne skrzyżowanie drogi i torów  

W ten sposób zostanie zbudowane bezkolizyjne połączenie  drogi powiatowej z drogą do kopani, które zastąpi dotychczasowy przejazd. Mieszkańcy  Klęczan będą mogli korzystać z nowego skrzyżowania z mostem drogowym nad potokiem i dalej droga będzie prowadzić przez wiadukt  nad linią kolejową do kopalni bez komiczności przecinania torów.  

Czytaj też Jakie będą zmodernizowane przejazdy kolejowe na Wólkach? Mieszkańcy Sącza biją na alarm 

Budują już przejście podziemne

Widać już zarys powstającego przejścia podziemnego – relacjonuje rzecznik to, co się teraz dzieje na placu budowy. Obok ciężki sprzęt przygotowuje podłoże pod nowy układ torów. Na stacji będą mogły mijać się pociągi jadące w przeciwległych kierunkach.

Wiertnica robi miejsce na betonowe pale,które wzmocnią podłoże po przebudowywaną linią kolejową. To kluczowa część przygotowań miejsca na nowe tory dla linii kolejowej nr 104.

Czytaj też „Fachowcy mieli „fantazję” w Nowym Sączu. Zrobili przejście dla pieszych nie do przejścia [WIDEO]

Czytaj też Robią to prawie za 20 milionów pod Nowym Sączem. Co to za dziwna konstrukcja wyrosła z ziemi [ZDJĘCIA]

 Kiedy w godzinę dojedziemy z Nowego Sączą  do Krakowa

Koszt modernizacji linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz  to ponad 3 mld zł.  Kolejny etap, za blisko 4 miliardy, to budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Mszana Dolna. W ramach inwestycji powstanie w sumie ponad 58 kilometrów nowych, zeletryfikowanych linii, osiem estakad o łącznej długości blisko 8 km, jedenaście tuneli, dwadzieścia mostów, siedemnaście  wiaduktów kolejowych, czternaście wiaduktów samochodowych i jedenaście  przejazdów kolejowo-drogowych. Kosz całości przedsięwzięcia to 7 mld złotych. Pierwszy pociąg pojedzie nową trasą w 2026 roku. ([email protected]) Fot. PKP PLK

Tak się buduje linia Podłęże-Piekiełko w Marcinkowicach i Klęczanach [ZDJĘCIA]
Widać już dwa nowe wiadukty i nowy most, także zarys powstającego przejścia podziemnego.


Dziękujemy za przesłanie błędu