Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
11/05/2017 - 17:10

Mamy ruszyły po pieniądze na wynajęcie niani. Płacą gminy

Wiadomość, że można otrzymać od samorządu po 1,5 tys. zł miesięcznie na zatrudnienie niani dla dziecka, rozeszła się lotem błyskawicy. Zainteresowanie programem jest tak duże, że województwo małopolskie postanowiło zwiększyć dofinansowanie na przedsięwzięcie.

Choć to dopiero pilotaż, samorząd województwa zdecydował  dorzucić grosza do projektu. W efekcie dotacje zostaną przyznane na 92 opiekunki. To nie wszystko - w ciągu kilku najbliższych lat w całej Małopolsce powstaną "unijne" miejsca w żłobkach i przedszkolach.

Przeczytaj też Po 500 plus dają w Małopolsce 1500 zł dopłaty do niani. Lekarstwo na brak żłobków?

Partnerami projektu zostały w sumie 23 gminy, w tym te z Sądecczyzny:  Chełmiec, Korzenna, Krynica-Zdrój, Łącko i Stary Sącz.

Początkowo planowaliśmy objąć pilotażem tylko 50 niań, jednak okazało się, że zainteresowanie tą inicjatywą jest bardzo duże. Cieszymy się, bo pozwoli nam to przetestować nasz pomysł na większą skalę, dzięki czemu wyniki pilotażu będą jeszcze bardziej wiarygodne– podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.

Przeczytaj też W kolejce do sądeckiego żłobka. Zapisy najlepiej przed poczęciem

Przypomnijmy, pilotażowy projekt „Małopolska Niania” to pierwszy w Polsce program wsparcia skierowany do pracujących rodziców najmłodszych dzieci, w ramach którego będą mogli otrzymać aż 1500 zł miesięcznie na zatrudnienie niani dla swoich dzieci. 1000 zł z tej kwoty pokryje województwo małopolskie, resztę samorząd danej gminy. W sumie na realizację pilotażu przeznaczono 1,38 mln zł (z czego 920 tys. zł pochodzi z budżetu województwa małopolskiego, z budżetu gmin – 460 tys. zł).

Co ważne, rodzice sami mogli znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią  będzie mógł zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, z tym zastrzeżeniem, że musi to być osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia – w przypadku kobiet i 65 - w przypadku mężczyzn. Warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia była także aktywność zawodowa rodziców.

(ami), fot. archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)