Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 lipca. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
14/07/2023 - 07:50

Lekarze z limitem dziennym recept do wystawienia. Czy to ogranicza prawa pacjenta?

Trwa zamieszanie z wystawianiem e-recpt. Minister zdrowia najpierw wprowadził limit recept, które lekarz może wystawić w czasie jednego dyżuru, teraz koryguje swoje rozporządzenie wyłączając spod niego recepty refundowane. Lekarze protestują, twierdząc, że limitowanie recept to ograniczanie praw pacjentów.

Minister zdrowia twierdzi, że wskutek wprowadzonych ograniczeń nie ucierpiał żaden pacjent podstawowej opieki zdrowotnej.

Recepty tylko dla osiemdziesięciu pacjentów

Na początku lipca minister zdrowia zrealizował zapowiadane od kilku miesięcy deklaracje dotyczące ograniczenia nadużyć w wystawianiu recept przez Internet. Nowy przepis daje lekarzom w czasie 10-godzinnego dyżuru na wystawienie maksymalnie 300 recept dla 80 pacjentów.

W trakcie kontroli okazało się bowiem, że są lekarze, którzy w ciągu roku wystawiali nawet 100 tys. recept – w tym rekordzista ponad 400 tys. Oznacza to, że wystawiali oni dziennie od 300 do tysiąca recept.

Sprawy dziesięciu takich lekarzy rekordzistów ministerstwo skierowało do prokuratury. Minister zaś wydał rozporządzenie ograniczające wystawianie recept.

Lekarze twierdzą, że zastosowana została odpowiedzialność zbiorowa i w ten sposób ograniczane są prawa pacjenta.

Po kolejnej analizie, we wtorek 12 lipca minister skorygował swoje rozporządzenie – spod limitowanych recept wycofał recepty refundowane. Jak uzasadnił, nie ma potrzeby limitowania ich gdyż są one i tak pod  ścisłą kontrolą Narodowego Funduszu Zdrowia.

Najpierw wizyta u lekarza, potem e-recepty

Jednocześnie szef resortu zdrowia oświadczył, że wskutek wprowadzenia ograniczeń nie ucierpiał żaden pacjent podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze, którzy tam działają nie mają problemu z limitami, bo nie nadużywają uprawnień do wystawiania e-recept.

Takie praktyki mają miejsce w tzw. sklepach internetowych, które hurtowo zajmują się także sprzedażą leków na receptę. Stosują w tym celu nawet specjalne receptomaty

Po wprowadzeniu od 3 lipca ograniczeń lekarze pracujący na ich rzecz próbowali wystawiać dalej więcej niż 300 recept – minister nazwał to testowaniem systemu.

Ministerstwo zdrowia wprowadziło jednocześnie ograniczenia dotyczące zdalnego wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe. Wystawianie e-recept w takich przypadkach musi poprzedzać badanie i ocena wpływu na pacjenta. By recepty na takie leki mogły być wystawiane systematycznie, przynajmniej raz na trzy miesiące pacjent musi odwiedzić teraz lekarza. ot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu