Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
13/01/2024 - 16:00

Krynica: Mieszkańcy Czarnego Potoku nie chcą zamiast skweru wielkiego parkingu. Piszą petycję i zbierają podpisy

Na Czarnym Potoku w Krynicy powstaje parking na 700 samochodów. Przez tę inwestycję planowane jest zlikwidowanie dwóch skwerów. Kryniczanie zbierają podpisy pod petycją, przygotowaną na ich prośbę przez radną Iwonę Grzebyk-Dulak, wspólnie z dwiema mieszkankami osiedla.

Na Czarnym Potoku w Krynicy powstaje parking na 700 samochodów. Przez tę inwestycję planowane jest zlikwidowanie dwóch skwerów, a mianowicie wypoczynkowego tzw. czerwonego, z którego korzystają dzieci i na którym rozgrywane są zawody rowerowe oraz zielonego, przy pętli i bloku nr 35. Tym samym pętla także ma zostać zlikwidowana.

- Petycję przygotowałam wraz z dwoma mieszkankami, a przypominam o niej na prośbę mieszkańców osiedla Czarny Potok.- mówi radna Krynicy Dolnej Iwona Grzebyk-Dulak. 

- Na moje pytanie na ostatniej sesji, która odbyła się 28 grudnia 2023 roku, burmistrz odpowiedział, że będzie się trzymał kompromisu, który zaproponował.

Jednak ten kompromis uwzględnia tylko ochronę czerwonego skweru. Tym samym, na skwerze zielonym (pętla autobusowa) taki parking nadal miałby powstać.

Wcześniej, w sprawie budowy parkingu na Czarnym Potoku obradowały dwie komisje Rady Miasta, a mianowicie Komisja Gospodarki Przestrzennej, Ładu i Porządku Publicznego i Komisja Uzdrowiskowa, z udziałem burmistrza i mieszkańców.

czytaj też: Krynica: parking na 700 samochodów na Czarnym Potoku zamiast zielonego skweru? Co na to mieszkańcy?   

PETYCJA kierowana do Piotra Ryby, burmistrza Krynicy-Zdroju:  

- "NIE" dla likwidacji dwóch zielonych skwerów na osiedlu Czarny Potok w Krynicy-Zdroju i wybudowania w ich miejsce części parkingu (w całości na 700 miejsc postojowych)

Z uwagi na ważny interes publiczny oraz zgłoszenia mieszkańców dot. planowanej budowy parkingu na dwóch zielonych skwerach przy osiedlu Czarny Potok w Krynicy-Zdroju, na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870), zwracamy się z prośbą o dokonanie zmian w projekcie inwestycji, by uchronić skwery przed taką zabudową.

Petycja powstała w związku z planowaną budową ogromnego parkingu na 700 miejsc postojowych w bliskim sąsiedztwie bloków mieszkalnych (20 m) na osiedlu Czarny Potok w Krynicy-Zdroju.

Mieszkańcy zakładali (bo nikt z nimi tego nie konsultował), że parking powstanie na obszarze - od lodowiska w stronę ogródków działkowych. Okazało się, że parking ma powstać RÓWNIEŻ NA SKWERZE ZIELONYM (tzw. pętli autobusowej) i SKWERZE "CZERWONYM" (ze ścieżkami rowerowymi dla dzieci i ławkami do odpoczynku dla osób starszych i niepełnosprawnych).

Ogromny parking na 700 samochodów będzie zatem prawie "przyklejony" do bloków mieszkalnych. Szczególnie chodzi o blok nr 35. Tak bliska lokalizacja oraz kierunek wiatrów (które wieją z Jaworzyny Krynickiej wprost w dolinę, opierając się bezpośrednio na budynku), spowodują, że wszelkie spaliny, ołów – to wszystko będzie się kumulowało przed blokiem, który stanowi fizyczną barierę.

To spowoduje, że przy dużym obłożeniu parkingu (a z pewnością takie będzie z uwagi na plany budowy dużego hotelu i aquaparku), nie będzie można odpoczywać przed blokiem, jak to robią w tej chwili mieszkańcy (osoby starsze, mamy z małymi dziećmi – nie tylko z najbliższych, ale i okolicznych bloków) i nie będzie się też dało nawet otworzyć okien, czy wyjść na balkon, by nie wdychać spalin. 

Wiele osób nie jest przeciwnych inwestycji budowy aquparku, ale są przeciwni likwidacji skwerów i bliskiego blokom umiejscowienia parkingu.

Nie chcą spalin, smogu i hałasu, chcą spokoju i czystego powietrza. Tym bardziej w czasach, gdy tak dużo mówi się o problemie smogu - po co go tworzyć...? Problem jest tym większy, że osiedle Czarny Potok znajduje się w kotlinie otoczonej górami - więc spaliny będą się kumulować z uwagi na ukształtowanie terenu.

Dlatego żądamy:

1. WYŁĄCZENIA z projektu parkingu CAŁEGO SKWERU ZIELONEGO (na pętli autobusowej).

Tym samym oczekujemy, aby:

a) NIE budować na nim 103 miejsc parkingowych (by zapewnić mieszkańcom spokój i niezakłócony niczym dobry odpoczynek)

b) a w związku z tym: zmienić w projekcie zapisy dot. czterech wyjazdów na wprost bloku 35 (by uniknąć zakorkowania drogi wewnętrznej, dokładnie na wysokości bloku i by uniknąć utrudnień w ruchu z tym związanych; a także ze względu na utrudnienia wjazdu i wyjazdu z parkingu osiedlowego; oraz ze względu na bezpieczeństwo dzieci, które poruszają się w tamtej - spokojnej do tej pory - okolicy)

c) NIE wycinać jedynych trzech drzew, które pozostały na skwerze, a w szczególności pięknie ukształtowanej i zdrowej jodły (bo inne drzewa już zostały wycięte)

d) nasadzić na skwerze zwartej linii zieleni ("muru" z wysokich krzewów oddzielającego mieszkańców od parkingu za pętlą w celu zablokowania i wychwycenia spalin) oraz drzew i krzewów w luźnej formie nasadzeń i stworzenie na tym terenie parku z ławeczkami (powstanie wtedy naturalna strefa ochronna dla osiedla).

Żądamy również:

2. WYŁĄCZENIA z projektu parkingu CAŁEGO SKWERU "CZERWONEGO" (ze ścieżkami rowerowymi dla dzieci i ławeczkami).

Tym samym oczekujemy, aby:

a) NIE budować na nim 41 miejsc parkingowych (by zapewnić mieszkańcom spokój i dobry odpoczynek)

b) NIE niszczyć istniejących dróżek rowerowych dla dzieci oraz ławek (ta inwestycja również kosztowała, dlaczego zatem ma zostać zniszczona)

c) ochronić strefę odpoczynku (szczególnie dla matek z dziećmi, osób starszych, których jest mnóstwo na osiedlu oraz osób niepełnosprawnych i z ograniczeniami w poruszaniu się, dla których korzystanie z pobliskiego parku w dolinie Czarnego Potoku jest trudne z uwagi na różnicę poziomów).

W imieniu mieszkańców: Joanna Sikora-Kożusznik Katarzyna Probulska i radna Iwona Grzebyk-Dulak. oprac (MK), fot mieszkańcy Krynicy. Dziękujemy za przesłanie błędu