Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
13/01/2021 - 09:05

Kontrola WIOŚ na wysypisku śmieci. Spółka Nova nie zgadza się z wynikami

Najpierw była kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przeprowadzona w ubiegłym roku na wysypisku śmieci przy ul. Tarnowskiej w Nowym Sączu. Potem sprawą zajęła się policja. Prezes spółki NOVA nie zgadza się jednak z wynikami kontroli. Do pokontrolnego protokołu złożył już obszerne zastrzeżenia.

Inspektorzy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska objęli kontrolą "teren zagospodarowania odpadów" przy ul. Tarnowskiej 120. Kontrolerzy pojawili się tam pięciokrotnie. Po raz pierwszy we wrześniu, a ostatnie oględziny przeprowadzili pod koniec listopada 2020 roku.

Czytaja także: Nowy Sącz: mieszkańcy dostaną po kieszeni? Widmo dużej podwyżki za odbiór śmieci

Jak wynika z pokontrolnego raportu, o który zwróciła się do WIOŚ przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk, miejska spółka miała w niewłaściwy sposób przyjmować odpady. Miała je także składować poza czaszą składowiska w zagłębieniu terenu na wschodniej skarpie czaszy składowiska. Na to też nie było pozwolenia. Wśród tych odpadów, jak czytamy w dokumencie, były między innymi odpady medyczne, które muszą być utylizowane.  

Wśród odpadów kontrolerzy znaleźli też m.in. substancje rakotwórcze i drażniące, które nie powinny być tam składowane.

Z pokontrolnego raportu WIOŚ wynika też, że kontrolerzy nie byli w stanie dowiedzieć się, jak i kiedy odpady trafiały na wysypisko, ponieważ uszkodzone zostały nagrania z monitoringu oraz zapis systemu GPS dla jednego z pojazdów użytkowanych w spółce.

Tą sprawą zajmuje się już policja pod nadzorem prokuratury.

Czytaj także: Niepożądane objawy po szczepieniu przeciw COVID – 19. Ile jest przypadków NOP?

Spółka, jak się okazało, co także zostało wyszczególnione w raporcie, nie dysponowała pozwoleniem na odprowadzanie mieszaniny wód opadowych i drenażu podfoliowego przez kanalizację do wód powierzchniowych. Regulują to przepisy ustawy Prawo Wodne.

Czytaj na następnej stronie TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu