Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
27/07/2020 - 06:55

Nowy Sącz: mieszkańcy dostaną po kieszeni? Widmo dużej podwyżki za odbiór śmieci

Z 7,5 zł do 24 zł za śmieci segregowane i 48 zł zamiast 13 zł dla tych mieszkańców Nowego Sącza, którzy nie segregują odpadów. Takie są propozycje nowych stawek opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Nowym Sączu zawarte w projekcie uchwały przygotowanej na jutrzejszą sesję Rady Miasta. Zakłada on ponad trzykrotny wzrost ceny. Jeśli rada przegłosuję tę uchwałę, to podwyżka cen śmieci wejdzie w życie od 1 września br.

Mieszkańcy kilku podsądeckich gmin zderzyli się z przykrą rzeczywistością dużych podwyżek opłat za odbiór i wywóz śmieci już w początkach tego roku. Za to, aby nie utonąć w śmieciach płacą naprawdę słono. Czy taki scenariusz czeka również nowosądeczan? Zobaczymy, bo zgodę na trzykrotną podwyżkę za odbiór i wywóz śmieci z terenu miasta muszą wyrazić radni.

Przygotowany projekt uchwały znalazł się w porządku obrad jutrzejszej sesji Rady Miasta.

Czytaj także: Nowy Sącz: Podwyżka śmieci już się skrada?

Przypomnijmy, że stawka opłat za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców Nowego Sącza i ich zagospodarowanie nie była podnoszona od czerwca 2015 roku.

Obecnie nowosądeczanie za śmieci segregowane płacą miesięcznie 7,50 złotych od osoby, a w przypadku odpadów niesegregowanych opłata ta wynosi 13 zł.

Co zakłada przygotowany projekt uchwały? Określa nowe stawki za odbiór i wywóz odpadów komunalnych z terenu miasta.

Według projektu, cena za wywóz odpadów byłaby naliczana tak jak to jest obecnie, czyli w zależności od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Jeśli uchwała zostanie przyjęta przez radnych to zmieni się wysokość opłaty, która będzie już znacznie wyższa.

Czytaj także: Nowy Sącz: miasto oczyszczone z tysiąca ton śmieci i surowców wtórnych [ZDJĘCIA]

Dla każdego mieszkańca, którzy deklarował segregację odpadów proponuje się, że będzie płacił nie 7,5 zł, a 24 zł miesięcznie. Natomiast mieszkaniec, który do tej pory uiszczał opłatę za odpady niesegregowane powinien być przygotowany na to, że kwota za odbiór i zagospodarowanie śmieci wzrośnie z 13 zł do 48 zł miesięcznie.

Projekt zakłada również zniżki. Kto będzie mógł na nie liczyć?

Na 4 złote zniżki w opłacie będzie mógł liczyć nowosądeczanin (właściciel nieruchomości) i inni domownicy na niej zamieszkujący, którzy zdeklarują się na piśmie, że na terenie posesji będą kompostowali bioodpady.

Jest też wariant zniżki – 4 zł dla rodzin wielodzietnych (miesięcznie na osobę), o których mówi Karda Dużej Rodziny

W projekcie uchwały jest również zawarta propozycja nowej stawki opłaty za pojemnik znajdujący się na terenie nieruchomości, na której mieszkańcy nie zamieszkują, a mimo to jest on zapełniany odpadami komunalnymi. I tak:

- za opróżnianie pojemnika o pojemności 120 l mieszkaniec będzie płacił 6 zł (miesięcznie),

- za opróżnienie pojemnika o pojemności 240 l – opłata będzie wynosiła 12 zł,

-  za opróżnienie pojemnika o pojemności 1100 l – opłata będzie wynosiła 58 zł,

- za opróżnienie pojemnika o pojemności 5 000 l – opłata będzie wynosiła 260 zł,

- za opróżnienie pojemnika o pojemności 7 000 l – opłata będzie wynosiła 350 zł,

- za opróżnienie pojemnika o pojemności 10 000 l – opłata będzie wynosiła 520 zł

- za opróżnienie pojemnika o pojemności 15 000 l – opłata będzie wynosiła 780 zł,

- za opróżnienie pojemnika o pojemności 16 000 l – opłata będzie wynosiła 840 zł.

Jak będzie kształtowała się stawka opłaty za zabranie worka wypełnionego odpadami komunalnymi znajdującego się na terenie nieruchomości, na której mieszkańcy nie zamieszkują?

- Za zabranie worka o pojemności 120 l - opłata wyniesie 18 zł (miesięcznie), a za worek o pojemności 240 l - 36 zł.

Co w przypadku, kiedy trzeba będzie zabrać śmieci z posesji (odpady komunalne na niej powstają), na której właściciel nie mieszka, a na dodatek jest to osoba, która nie zdecydowała się na ich segregację?

Takie osoby, jeśli oczywiście uchwała zostanie podjęta w takim kształcie, mogą spodziewać się, że podwyżka uderzy ich sporo po kieszeni.

I tak za opróżnienie pojemnika z odpadami ceny będą kształtowały się w następujący sposób:

 - za opróżnienie pojemnika o pojemności 120 l – opłata wyniesie 18 zł,

- o pojemności 240 l – opłata wyniesie 36 zł,

- o pojemności 1100 l – opata wyniesie 174 zł,

- o pojemności 5 000 l – opłata wyniesie 780 zł,

- o pojemności 7 000 l – opłata wyniesie 1050 zł,

-  o pojemności 10 000 l – opłata wyniesie 1560 zł,

- o pojemności 15 000 l – opłata wyniesie 2340 zł,

- o pojemności 16 000 l – opłata wyniesie 2520 zł,

W przypadku, kiedy z takiej posesji trzeba będzie zabrać worek ze śmieciami to jeśli będzie to worek o pojemności 120 l to opłata wyniesie 54 zł, zaś, jeśli będzie to worek o pojemności 240 l – opłata wyniesie 108 zł.

Nowością jest ryczałtowa, roczna opłata za odpady z domków letniskowych – 180 zł (za segregowane) lub 360 zł/rok za niesegregowane.

Wnioskodawca, czyli prezydent Nowego Sącza, proponowaną podwyżkę za odbiór śmieci tłumaczy rosnącymi kosztami za zagospodarowanie i składowanie odpadów, kosztami paliwa oraz wzrostem wynagrodzeń.

Przypomnijmy, że widmo podwyżek za odbiór i przetwarzanie śmieci wisiało nad mieszkańcami Nowego Sącza w lipcu ubiegłego roku. Mówiło się nawet, że może ziścić się włoski „śmieciowy scenariusz”.

W lipcu ubiegłego roku prezydent Nowego Sącza przygotował projekt uchwały, w którym była mowa o podwyższeniu stawek za odbiór i przetwarzanie śmieci do 17 zło za odpady segregowane i do 34 zł za odpady niesegregowane, ale ostatecznie Rada Miasta zgodziła się dopłacić spółce Nova 3 mln złotych z miejskiej kasy. Takie rozwiązanie spowodowało, że nowosądeczanie uniknęli wtedy podwyżek cen śmieci.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu