Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 czerwca. Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona
13/07/2023 - 21:00

Kłopoty z fotowoltaiką: jednym odmawiają przyłączenia, innych wyłączają w upalne dni. Kiedy to się skończy?

W przyszłości ma być lepiej – czyli kiedy? Zdecydowanej poprawy z sieciami przesyłowymi można oczekiwać dopiero za pięć lat. W tym czasie trzeba się liczyć z kłopotami z przyłączeniem do sieci oraz z brakiem możliwości sprzedaży nadwyżek prądu, zwłaszcza w upalne dni.

Ostatnie słoneczne dni znów przywołały temat wyłączeń instalacji fotowoltaicznych z sieci. Tym razem już nie chodzi tylko o farmy fotowoltaiczne, których wyłączenie zapowiadają i koordynują – płacąc też rekompensaty – Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), ale i małę instalacje przydomowe. Co się dzieje?

Fotowoltaika wyłącza się sama?

Jak tłumaczył niedawno w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, małe instalacje fotowoltaiczne wyłączane z sieci są automatycznie gdy pojawia się w nich za wysokie napięcie. A to pojawia się gdy do sieci trafia za dużo prądu.

To oznacza nie kończące się problemy ze sprzedażą nadwyżek energii dla coraz większej liczby przydomowych elektrowni słonecznych.
Jest ich już ponad 1,2 miliona i wciąż przybywa. W ciągu czterech pierwszych kwartałów br. o 61 tys., a w rekordowym 2021 r. aż o 388 tys. Tymczasem sieci przesyłowe niemal w całym kraju nie są dostosowane do pojawiających się takich nowych mocy. I choć na ich modernizację idą miliardy złotych, to na poprawę sytuacji potrzeba przynajmniej pięciu lat.

Odmówią przyłączenia fotowoltaiki do sieci

Z tej samej przyczyny rośnie liczba odmów przyłączeń do sieci. Choć formalnie operator nie może odmówić przyłączenia, to jednak firmy szukają wszelkich możliwych pretekstów, by nowych instalacji fotowoltaicznych nie podłączać.

Najchętniej wykorzystywanym kruczkiem jest większa moc instalacji fotowoltaicznej od zaprojektowanej mocy przyłączeniowej budynku. Zgodnie z prawem trzeba wtedy najpierw wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej budynku. To powoduje zwłokę, ale jeśli sieć jest przeciążona, takiej zgody nie będzie i wtedy jest problem trudny do rozwiązania.

Małopolska w dobrej sytuacji

Z danych udostępnionych przez ministra Zyskę wynika, że Małopolska jest w gronie regionów, w których odmów przyłączenia instalacji fotowoltaicznych jest najmniej. Ponadto należy do tych województw, w których nakłady na modernizację sieci elektromagnetycznej są najwyższe.

O ile np. Od 2019 r. do końca kwietnia br. najwięcej odmów przyłączenia było w Wielkopolsce – 2 061, o tyle najmniej w Małopolsce – 77.

W ubiegłym roku na modernizację sieci w woj. małopolskim przeznaczono 274 mln zł – więcej tylko w mazowieckim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu