Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
04/05/2020 - 15:35

Kamionka Wielka: serio? Za dzikie wysypiska śmieci winę ponosi gmina?

Dlaczego na Sądecczyźnie jest coraz więcej dzikich wysypisk śmieci? Nasz Czytelnik z Kamionki Wielkiej uważa, że powodem jest to, że śmieci w tej gminie odbierane są tylko raz w miesiącu. Co na to wójt Andrzej Stanek?

Kamionka Wielka: za dzikie wysypiska śmieci winę ponosi gmina?

- Wcale się nie dziwię, że takie wysypiska coraz częściej się pojawiają a powodem tego - moim zdaniem - jest bardzo rzadki odbiór śmieci. Mam tu na myśli chociażby gminę Kamionka Wielka, w której odbiór odbywa się tylko raz w miesiącu a czasami, w okresach świątecznych, nawet co półtorej miesiąca. Może warto ten temat poruszyć w Państwa artykułach na łamach Sądeczanina. Czym różni się mieszkaniec Nowego Sącza, do którego śmieciarka podjeżdża regularnie co tydzień od mieszkańca wsi, u którego odbiór śmieci jest tak sporadyczny? – napisał do nas pan Leszek Dobosz nawiązując do naszej publikacji To porażające, dosłownie zasypujecie nas zdjęciami dzikich wysypisk śmieci

O tym, czy harmonogram wywozu śmieci, ich odbiór tylko raz w miesiącu, rzeczywiście może stanowić usprawiedliwienie do powstawania kolejnych dzikich wysypisk śmieci m.in. na terenie gminy Kamionka Wielka dyskutować nie będziemy. Takich zachowań nic nie usprawiedliwia. Niemniej jednak harmonogram wywozu śmieci to rzecz bardzo istotna, tym bardziej, że kilka miesięcy temu mieszkańcy wspomnianej gminy Kamionka Wielka musieli przełknąć niemałą podwyżkę – w ślad za decyzją rady z listopada ubiegłego roku za śmieci segregowane zamiast 7,5 zł trzeba płacić 15,5 zł od osoby a opłata za odpady niesegregowane podskoczyła aż do 31 zł.

Zobacz też: Kamionka Wielka: będą podwyżki opłat śmieciowych i kary za brak segregacji

Reasumując – wywóz śmieci znacznie zdrożał a usługa wykonywana jest rzadziej niż dotychczas. Co na to wójt? – Obsługa systemu śmieciowego przy aktualnie obowiązującej stawce kosztuje nas około 2 miliony złotych rocznie. To bardzo duża kwota i łatwo sobie wyobrazić, o ile musiałaby wzrosnąć gdyby śmieci były odbierane dwa razy w miesiącu. Dlatego wraz z radnymi podjęliśmy decyzję, chcąc oszczędzić mieszańcom jeszcze drastyczniejszej podwyżki, że śmieci odbierane będą raz w miesiącu – komentuje Andrzej Stanek.

A my przy okazji przypomnijmy, że w ślad za obostrzeniami ustawy śmieciowej samorządu nie mają prawa dołożyć ani złotówki do systemu śmieciowemu – ten musi utrzymać się w 100 procentach z tego, co za odbiór śmieci zapłacą mieszkańcy. Reasumując – jeśli śmieci miałyby być wywożone z terenu Kamionki Wielkiej dwa razy w miesiącu stawka śmieciowa od osoby musiałby zostać podniesiona do kwoty ponad 30 zł w skali miesiąca. Tylko czy wtedy dzikie wysypiska rzeczywiście zniknęłyby z krajobrazu gminy?

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)