Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
15/05/2021 - 08:15

Już nie tylko Ukraińcy. Gruzini i… Nepalczycy szturmują sądecki rynek pracy

Ponad 63 tysiące, tylu obcokrajowców widnieje w rejestrach małopolskiego oddziału ZUS. To o 3 tysiące więcej niż na koniec grudnia ubiegłego roku. Większość z nich to Ukraińcy, ale nasz rynek coraz liczniej, mimo pandemii, szturmują Białorusini i Gruzini, a Nowy Sącz nawet Nepalczycy.

Choć  od ponad roku w swoich kleszczach trzyma nas koronawirus,  przybywa cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w ZUS.

- Tak wysokiej liczby obcokrajowców nie notowano dotychczas w rejestrach  Zakładu w naszym regionie -  mówi Anna Szaniawska z biura prasowego małopolskiego oddziału Zakładu.  Ich liczba wzrosła o ponad 6 tys. w porównaniu do czasu sprzed pandemii.

Spadek liczby pracujących cudzoziemców w  Małopolsce nastąpił rok temu, po wybuchu zarazy. Pod koniec lutego, czyli jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii, było ich 60,1 tysiąca – przytacza dane rzeczniczka.  - Do czerwca ich liczba spadła do 54,7 tysiąca.

Jak było w Nowym Sączu? Po przyjściu zarazy w rejestrach ZUS było 11 838 obcokrajowców, pod koniec grudnia ta liczba spadła do 10 991,  by teraz pod na koniec marca urosnąć do 11 806.  To blisko 12 tys. – wyjaśnia Anna Szaniawska. 

W naszym regionie najliczniejszą grupą obcokrajowców zgłoszonych w ZUS wciąż są Ukraińcy. Na koniec marca było ich ponad 47 tysięcy, w  Nowym Sączu przeszło 9,7 tys. Ale nie tylko Ukraińcy szturmują nasz lokalny rynek. Liczną grupę cudzoziemców stanowią Białorusini, których w Małopolsce pracuje 2,5 tys. Dalsze miejsca zajmują Gruzini, jest ich  1,5 tys. i Rosjanie - 1,3 tysiąca.

W rejestrach małopolskich placówek ZUS nie brakuje również przybyszy z bardziej odległych państw. W Krakowie jest liczna grupa Hindusów – niemal  1,2 tysiąca. W sądeckiej placówce zgłoszono niemal 50. Nepalczyków, w chrzanowskiej zaś kilkudziesięciu obywateli Bangladeszu.  W Tarnowie natomiast pracuje kilkunastu Afgańczyków. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu