Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/12/2015 - 18:25

Grybów przystąpił do programu „Kawka”. Mieszkańcy czekają na dotację

Miasto Grybów przystąpiło do programu „Kawka”. Kilka dni temu został złożony wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie o przyznanie dotacji na wymianę pieców grzewczych, instalowanie pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. O dofinansowanie takich działań wystąpiło 38 mieszkańców.

By wyjść naprzeciw oczekiwaniom dużej grupie mieszkańców miasta Grybowa, jego władze, na czele z burmistrzem Pawłem Fydą, zdecydowały o przystąpieniu do programu „Kawka”. Jednak niezbędnym warunkiem, by miasto mogło zaangażować się we wspomniany projekt było uchwalenie przez Radę Miejską „Planu działań na rzecz zrównoważonej energii – planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Grybów na lata 2014-2020”.

grybów program kawka

- Realizacja planu, o którym mowa przyczyni się z pewnością do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, redukcji zużycia energii, poprawy efektywności energetycznej, a także wpłynie na poprawę jakości powietrza – mówi burmistrz Grybowa Paweł Fyda.

Prace nad przygotowaniem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Grybowa trwały od lutego do listopada br.

Przystąpienie Grybowa do programu „Kawka” dało mieszkańcom miasta możliwość ubiegania się o dofinansowanie proekologicznych przedsięwzięć.

Grybowianie, w ramach projektu, będą mogli otrzymać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz z WFOŚiGW w Krakowie na wymianę: pieca węglowego na węglowy kategorii „5”, węglowego na gazowy, na zainstalowanie pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych.

Wstępnie program zakłada dofinansowanie w wysokości nawet do 90 proc. Jednak maksymalna jej wartość nie może przekroczyć kwoty 8 tys. złotych w przypadku budynku mieszkalnego oraz 6 tys. złotych w przypadku lokalu mieszkalnego.

W ubiegłym miesiącu w Miejskim Domu Kultury w Grybowie odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego włodarz miasta Paweł Fyda rozmawiał z mieszkańcami o przyjętym programie poprawy jakości powietrza i odpowiadał na zadawane przez zainteresowanych pytania.

Podczas spotkania mieszkańcy wysłuchali także wykładu dra Tomasza Fiszera, pracownika naukowego AGH w Krakowie, specjalisty do spraw energetycznych. Mówił on o korzyściach, jakie może przynieść rozsądne gospodarowanie źródłami energii nie tylko na środowisko, ale i na naszą „kieszeń”.

Od 12 do 25 listopada, każdy mieszkaniec Grybowa mógł złożyć wniosek o dotację na zakup kotła węglowego, gazowego, ewentualnie pompy ciepła, czy kolektorów słonecznych.

Wnioski, jakie wpłynęły do Urzędu Miejskiego weryfikowała komisja złożona z pracowników tej instytucji.

- Do Urzędu Miejskiego wpłynęło trzydzieści osiem podań o dofinansowanie. Zostały utworzone dwie listy – wyjaśnia burmistrz Fyda. – Na pierwszej znalazło się 25 pilotażowych wniosków, które spełniają wymagania określone przez organizatora. Z wniosków złożonych po terminie została utworzona lista rezerwowa. Trzydziestego listopada złożyliśmy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zbiorczy wniosek o przyznanie dotacji. Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiedź. Może to nastąpić na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku.

Po otrzymaniu informacji o przyznaniu dotacji, zakwalifikowani mieszkańcy Grybowa będą mogli dokonywać wymiany kotłów, montażu pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

(MACH)

Fot. (MACH)







Dziękujemy za przesłanie błędu