Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
11/06/2012 - 22:09

Europoseł: Są złote zasady wydobycia gazu z łupków

„Złote zasady dla złotego wieku gazu” zaprezentowano w Parlamencie Europejskim na zaproszenie małopolskiego europosła Bogusława Sonika, sprawozdawcy raportu dotyczącego środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego. „Golden rules” mają przekonać lokalne społeczności, że wydobycie gazu nie musi mocno szkodzić środowisku.
Przypomnijmy, że plany wydobycia gazu dotyczą też terenów Sądecczyzny, m.in. okolic Piwnicznej i Krynicy. Samorządy podchodzą do tego nieufnie:  Radni powiatowi przeciwko wydobyciu gazu łupkowego – Hydrolog: Nie szukajcie gazu łupkowego w Dolinie Popradu! Sądecczyzna boi się gazu łupkowego. Europoseł rozwieje mity?. Bogusław Sonik przekonywał ich do porzucenia obaw, czytaj: Gaz łupkowy nie zniszczy wód.

– Gaz ziemny wchodzi w złotą erę, jednak stanie się to faktem tylko, jeśli znacząca część wielkich światowych złóż gazu niekonwencjonalnego – gazu z łupków, gazu zaciśniętego i metanu ze złóż węgla – okaże się możliwa do wydobycia w sposób opłacalny i akceptowalny środowiskowo – twierdzi główny ekonomista IEA dr Fatih Birol.

Autorzy najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) „Golden rules for a Golden Ages of Gas” zwracają w nim szczególną uwagę właśnie na relacje ze społecznościami lokalnymi, przejrzystą komunikację, właściwy wybór lokalizacji odwiertu i zbadane geologii obszaru, wdrażanie solidnych zasad dotyczących projektowania, budowy, cementowania i badanie szczelności szybów, stałego monitoringu, ograniczania zużycia wody i środków chemicznych. Zastosowanie lansowanych „Złotych Zasad” może podnieść całkowity koszt typowego szybu dla gazu z łupków o około 7 procent, jednak w przypadku większych projektów – podnosi raport MAE – dodatkowe inwestycje w środki ograniczenia wpływu na środowisko mogą równoważyć niższe koszty operacyjne.

Doczekaliśmy się rzetelnego i obiektywnego raportu przygotowanego przez niezależną, międzynarodową agencje. Argumenty zawarte w analizie na pewno pomogą w negocjacjach nad moim raportem oraz w przekonaniu przeciwników. W pełni zgadzam się z głównymi tezami raportu, w tym samym duchu pisałem tez swój raport w komisji środowiska – stwierdza Bogusław Sonik. – MAE nazwało je „Złotymi Zasadami”, a ja najlepszymi dostępnymi praktykami i zastosowaniem najwyższych standardów środowiskowych i technologicznych. Sens jest jednak ten sam. Tylko pełna przejrzystość i przestrzeganie zasad da szanse na uzyskanie akceptacji społecznej dla prowadzonych działań a tym samym umożliwi wykorzystanie potencjału, jaki dają niekonwencjonalne źródła energii – dodaje.

Zestaw zasad to ma być przewodnik dla firm oraz państw chcących wydobywać gaz niekonwencjonalny. Sformułowano je w odpowiedzi na zaniepokojenie społeczności lokalnych wpływem wydobycia gazu łupkowego na środowisko.

Złote zasady MAE sprowadzają się do haseł:

1.   Analizuj, ujawniaj i angażuj

2.   Uważaj gdzie wiercisz

3.   Izoluj szyby i przeciwdziałaj wyciekom

4.   Traktuj wodę odpowiedzialnie

5.   Eliminuj wypuszczanie gazu do atmosfery, minimalizuj wypalanie gazu w pochodni i inne emisje

6.   Myśl szerzej

7.   Zapewnij konsekwentnie wysoki poziom troski o środowisko

Za miesiąc, 10 lipca, odbędzie się głosowanie nad raportem Bogusława Sonika w komisji środowiska PE. Na przełomie września i października –  głosowanie plenarne podczas sesji PE w Strasburgu.

Raport MAE wraz z podsumowaniem w języku polskim dostępny na: http://www.boguslawsonik.pl/dzialalnosc/ochrona-srodowiska-i-bezpieczenstwo-energetyczne/aktywnosci/468

Najnowszy numer Biuletynu Europejskiego poświecony tematowi gazu łupkowego: http://www.boguslawsonik.pl/aktualnosci/2949

(BW)

Źródło: Biuro Prasowe Posła Sonika. Fot.: archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu