Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
23/05/2023 - 13:40

Dwie emerytury dla wdów i wdowców coraz bliżej. Mogą dostać prawie osiem tysięcy

Jest już bliżej niż dalej? Czy wreszcie spełnią się obietnice polityków , którzy od lat deklarują zmiany w przepisach dotyczących renty rodzinnej? Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy w sprawie tak zwanej wdowiej emerytury. Nowe regulacje dawałyby szansę na dziedziczenie świadczenia po śmierci współmałżonka. Mowa o kwocie sięgającej blisko ośmiu tysięcy złotych.

Od lat  płyną skargi od wdów i wdowców, że po śmierci współmałżonka trudno związać koniec z końcem, bo nie mają prawa do dziczenia emerytury po nieżyjącym współmałżonku.  Są kraje europejskie, gdzie wdowa, czy wdowiec mogą łączyć  dwa świadczenia. Tak jest na przykład na Litwie. W Czechach można pobierać swoją emeryturę  i 50 proc. emerytury zmarłego małżonka. W Niemczech i we Włoszech także można pobierać oba świadczenia, choć obowiązują limity, po przekroczeniu których jedno jest zmniejszane.

czytaj też Będzie duża podwyżka emerytur. Podali nowy wskaźnik waloryzacji. W jakim miesiącu najlepiej odejść na emeryturę 

Czy wreszcie i w naszym kraju dojdzie do zmiany prawnych uregulowań?

Jeszcze w lutym politycy Lewicy zapowiedzieli, że wspólnie z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającej tak zwaną rentę wdowią. Zebrali ich ponad 200 tysięcy. Projekt ustawy jest już w Sejmie.  

Projekt zakłada, że wdowa lub wdowiec mogliby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Ci, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, z KRUS, wojskowej lub policyjnej, będą mogli wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie plus 50 proc. świadczenia, z którego rezygnują.

czytaj też Kupujecie na Allegro czy OLX? Jeśli tego nie zrobicie, grozi wam nawet 70 tysięcy kary  

Nawet osiem tysięcy dla wdów i wdowców

Jednocześnie ma być wprowadzony górny limit i nowo przeliczona emerytura według proponowanych zasad nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS, co obecnie oznaczałoby, że nie może przekroczyć 7,6 tys. zł.

Serwis superbiz.se.pl cytuje wypowiedź Tomasza Lasockiego, który konsultował projekt ustawy. W jego ocenie  nowe przepisy mają  udzielić zabezpieczenia społecznego tym, którzy po  śmierci współmałżonka  nie są w stanie utrzymać gospodarstwa domowego.

czytaj też Takiego przekrętu nikt wcześniej nie wymyślił. Oszuści mają nowy, skuteczny sposób na czyszczenie bankowych kont

Tak jest teraz

Wedle aktulnych przepisów,  po śmierci współmałżonka nie można odziedziczyć jego emerytury. Wolno jedynie zdecydować czy chce się dostawać swoje świadczenie, czy też  85 proc. dotychczasowej emerytury nieżyjącego męża czy żony. To tak zwana renta rodzinna. Najczęściej korzystają z niej kobiety, które statystycznie żyją dłużej. Ponieważ zazwyczaj rezygnują z pracy na czas wychowywania dzieci,  zwykle mają niższe  świadczenia.

czytaj też Dają ponad 500 złotych specjalnego dodatku z ZUS. I mało kto o tym wie

Jak podaje portal Strefa Biznesu, ze zmian może skorzystać nawet 1,5 mln emerytów. ([email protected]) fot. BS






Dziękujemy za przesłanie błędu