Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/06/2022 - 07:00

Dają pieniądze na usuwanie ton azbestu z sądeckich dachów

To, że azbest jest trujący, wiadomo od dawna. Choć wielu mieszkańców Sądecczyzny pozbyło się niebezpiecznej substancji powszechnie używanej do pokrycia dachów za czasów PRL, to jednak nadal wiele jest do zrobienia

Blisko trzystu kolejnych właścicieli domów na terenie powiatu nowosądeckiego pozbyło się w tym roku azbestu z dachów swoich budynków. Do unieszkodliwienia zostało wywiezionych ponad 823 tony tych toksycznych odpadów. Choć wielu mieszkańców Sądecczyzny już pozbyło się niebezpiecznej substancji powszechnie używanej do pokrycia dachów za czasów PRL, to jednak nadal wiele jest do zrobienia.

Czytaj też Drewnianą już burzą, postawią stalową. Będzie nowa wieża widokowa w Beskidach  

To dlatego powiatowy samorząd co roku finansuje usuwanie azbestu z posesji w okolicznych gminach co - jak przyznaje starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski - cieszy się sporym zainteresowaniem właścicieli domów i obiektów budowlanych. - Rocznie realizujemy około 450 wniosków przyczyniając się do oczyszczenia środowiska z niebezpiecznych odpadów – mówi starosta.

Wnioski można składać nadal, bezterminowo i przez cały rok,  jednak pod pewnymi warunkami – tłumaczy Maria Olszowska z biura prasowego starostwa.  Trzeba posiadać tytuł prawny do nieruchomości zlokalizowanej na terenie powiatu nowosądeckiego, z której usuwany jest azbest, wniosek musi być złożony na odpowiednim druku, który jest w siedzibie urzędy w Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońska 33 pok. 115 oraz na stronie internetowej starostwa.  

Czytaj też Poseł Arkadiusz Mularczyk o tym, kto do Sejmu, kto do Senatu, jeszcze nie mówi

Nasza rola polega na bezpłatnym odbiorze odpadów z terenu nieruchomości zlokalizowanych na terenie powiatu nowosądeckiego, czyli pokrywamy koszty pakowania, załadunku, transportu i przekazania do unieszkodliwienia na składowisko odpadów niebezpiecznych – mówi Stanisław Ryba, dyrektor wydział ochrony środowiska w starostwie. Mieszkańcy otrzymują dokumenty świadczące o należytym ich unieszkodliwieniu.

Czytaj też Koniec cenowego szaleństwa? Wprowadzają gwarantowaną cenę węgla. Ile za tonę

- Przypomnę tylko, że zakończenie projektu zostało ustalone na 31 marca 2023 roku, w związku z tym obecny rok jest kluczowy. Wnioski są realizowane w możliwie krótkim czasie – dodaje dyrektor Stanisław Ryba. - Finansowanie realizacji programu w kolejnych latach może być ograniczone.

W ciągu ostatnich lat na terenie powiatu nowosądeckiego udało się usunąć dachów 13,7 tysięcy ton azbestu. ([email protected]) fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu