Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
21/06/2022 - 12:15

Drewnianą już burzą, postawią stalową. Będzie nowa wieża widokowa w Beskidach

No wreszcie? Jedna z największych atrakcji Beskidu Wyspowego powstanie z martwych. Ruszyła rozbiórka zamkniętej z powodu złego stanu technicznego wieży na Mogielicy. W miejscy starej, stanie nowa.

Z powodu złego stanu technicznego ta największa w Beskidzie Wyspowym  atrakcja była zamknięta na cztery spusty od dwóch lat. Turyści nie mogli wchodzić na drewnianą wieżę na Mogielicy, bo to było  po prostu niebezpieczne.

Czytaj też  Odjechane miejsce pod Nowym Sączem. Walą tu tłumy z całej Polski [ZDJĘCIA]

Po tym, jak zapadła decyzja, że stara konstrukcja zostanie rozebrana i w jej miejsce stanie nowa, zaczęły się perturbacje z w wyłonieniem firmy, która  postawi nową wieżę.

Realizująca inwestycję gmina Dobra, przetarg ogłaszała czterokrotnie. O  kontrakt ubiegały się cztery firmy. Koszt najdroższej oferty opiewał na  blisko 1,6 mln złotych, najtańszej na nieco ponad 921 tys. złotych. Z powodu  niedopełnienia  formalności związanych z dokumentacją, oferta została jednak odrzucona. Ostatecznie  przetarg wygrała firma z Chorzowa, którą nową wieżę na Mogielicy postawi za blisko 935 tys. złotych.

Czytaj też Dostali od Wiśniowskiego w prezencie nowiutki budynek za dwa miliony [ZDJĘCIA] 

Teraz wreszcie gmina poinformowała, że rozpoczyna się rozbiórka starej wieży. Prace ruszyły dzisiaj i potrwają do końca czerwca. Po tym terminie fachowcy rozpoczną wzmacnianie fundamentu, na którym stanie nowa konstrukcja. Zmodernizowany punkt widokowy o wysokości ponad dwudziestu  metrów będzie mieć metalową konstrukcję z dachem i tarasem.

Jaka jest historia wieży na Mogielicy? Na zalesionym szczycie przez długie lata stała wieża triangulacyjna, zwalona przez wichurę na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Potem z inicjatywy władz samorządowych  Dobrej,  Kamienicy i Słopnic w  2008 roku została zbudowana wieża widokowa. Po kilkunastu latach drewniana konstrukcja dożyła swego kresu. Metalowa konstrukcja zapewne okaże się trwalsza.

Czytaj też Bryła o półkolistym kształcie. Co to za budowla wyrosła pod Sączem? [ZDJĘCIA]

I tym razem  Dobra,  Kamienica i Słopnice połączyły siły i wspólnie sfinansują inwestycję.  Przedsięwzięcie  suma 300 tysięcy złotych wsparł wojewódzki samorząd. Nowa wieża ma  być gotowa jeszcze tego lata. ([email protected]) UG SłopniceMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu