Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
20/05/2019 - 08:00

Dają 500 plus po nowemu. Co się teraz zmieniło

Z początkiem lipca zacznie obowiązywać nowa wersja rządowego programu 500 plus. Teraz pieniądze będą przyznawane na każde dziecko do 18. roku życia. To niejedyna zmiana. Jakie inne modyfikacje pojawiły się w przepisach?

Najważniejsza zmiana w rządowym programie dotyczy kryterium dochodowego. Jak dotąd pieniądze na pierwsze dziecko wypłacane są tylko tym rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza miesięcznie 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Teraz świadczenie otrzyma każda rodzina bez względu na status materialny.

Czytaj też Czy od pieniędzy przybywa u nas dzieci? Policzyli ile wydali na 500 plus

Kolejna zmiana dotyczy wypłacania pieniędzy wstecz. Od momentu narodzin dziecka rodzice będą mieli teraz trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeśli urodziło się w sierpniu, a wniosek złożyli dopiero w październiku, otrzymają świadczenie z wyrównaniem od dnia narodzin malucha. Teraz świadczenie jest przyznawane dopiero od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, także w przypadku nowonarodzonych dzieci i nie ma wyrównania.  

Wnioski o przyznanie 500 plus będzie można składać w dwóch formach. W wersji papierowej od 1 sierpnia, w wersji elektronicznej od 1 lipca.  Co jeszcze się zmienia? Będzie istnieć ciągłość wypłaty w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze otrzyma drugi z rodziców. Teraz należy złożyć wniosek ponownie.

Czytaj też Jak mieć dziewięcioro dzieci, nie zwariować i pogonić dziennikarzy z programu „Zamiana żon"

Modyfikacja programu dotyczy też rodziców samotnie wychowujących dzieci. Już nie będą musieli dostarczać dokumentu potwierdzającego, że wystąpili o alimenty na dziecko od jego ojca lub matki.

500 plus będzie teraz przysługiwać także dzieciom z domów dziecka czy pogotowia opiekuńczego.  Nowelizacja ustawy zakłada, że pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych i rozwojowych podopiecznych tego typu placówek.

Odpowiedź w sprawie przyznania - bądź nie - 500 plus przekazana zostanie drogą elektroniczną na wskazany adres e-mail,   decyzję będzie można odebrać także osobiście. Ma to ograniczyć biurokrację. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzyma wypłaty tego świadczenia. Do tej pory postępowanie w sprawie przyznania 500 plus kończyło się wydaniem oficjalnej decyzji administracyjnej wysyłanej listem poleconym.

[email protected] fot. ilustracyjne







Dziękujemy za przesłanie błędu