Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
11/05/2022 - 12:25

Budowa jak ekspres. Wielki szklany gmach wyrósł w Sączu przy obwodnicy [ZDJĘCIA]

Jeszcze rok temu były tu tylko fundamenty, teraz przy Alejach Piłsudskiego w Nowym Sączu wyrosła wielka budowla, której fasady przykrywają tafle szkła. Rozbudowa Dako jest już na finiszu. Sądeckie przedsiębiorstwo zyska dziesięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Sądeckie Dako rośnie w siłę. Z niewielkiej, rodzinnej firny, która wystartowała blisko dwadzieścia osiem lat temu, zamieniło się w wielkie nowoczesne przedsiębiorstwo. Spółka nie tylko zbudowała silną pozycję na krajowym rynku stolarki okienno-drzwiowej, ale także z powodzeniem zdobywa rynki zagraniczne. Produkowane w Nowym Sączu okna, drzwi i bramy garażowe sprzedawane są do  Francji, Niemiec, Słowacji, Czech, Belgi i Włoch.

Konsekwencją tej zagranicznej ekspansji,  jest rozbudowa przedsiębiorstwa, która rozpoczęła się w 2017 roku, a teraz doczekała się kolejnego etapu. Realizowana w ekspresowym tempie inwestycja ruszyła w marcu  ubiegłego roku i jest już na finiszu.  

Czytaj też Basen, korty, wielka hala… inwestycja pod Sączem rozkręciła się na całego  [ZDJĘCIA] 

- Długo zastanawialiśmy się nad wyborem najlepszego dla tego przedsięwzięcia  momentu,  głównie z uwagi na niepewną i ciągle zmieniającą się sytuację związaną z pandemią – wyjaśniał prezes zarządu Dako Jerzy Studziński w opublikowanej na stronie internetowej informacji dotyczącej rozbudowy zakładu. -Braliśmy pod uwagę różne scenariusze działania. Mimo wszystko branża budowlana radzi sobie jednak całkiem nieźle, co przekłada się bezpośrednio na zapotrzebowanie na stolarkę otworową.

Jak podkreślał Studziński, firma  zdecydowała się więc na odważny krok i zainwestowała  w dalszy rozwój infrastruktury.

Ten odważny krok mierzy sobie dziesięć tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni.  Dwa spięte łącznikiem budynki, z fasadami pokrytymi szklanymi taflami, będą mieścić zajmującą blisko tysiąc metrów kwadratowych powierzchnię wystawienniczą, także sale szkoleniowe i konferencyjne. Obok wyrosły nowe hale produkcyjne, magazynowe i te przeznaczone dla floty transportowej.

Czytaj też Gdzie przebudują jezdnie, gdzie chodniki. Miliony idą na sądeckie inwestycje  

Rośnie apetyt Dako na zagraniczny sukces. Sadecka firma wyrusza z ekspansją poza Europę.  Eksportowe sieci zarzuca teraz na Amerykę. - Pod względem sprzedażowym, USA to rynek o bardzo dużym potencjale – mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem” Alicja Biedunkiewicz, dyrektor do spraw rozwoju nowych rynków Dako. -   Oczywiście, tak poważna decyzja nie jest podejmowana spontanicznie. Tak naprawdę przygotowywania zaplecza umożliwiającego wejście na rynek trwa długi czas i składa się na nie między innymi  logistyka, marketing i tak naprawdę najważniejszy element czyli  przygotowanie odpowiednio skrojonej oferty –  tłumaczyła Biedunkiewicz.

Czytaj też Siedmiu na dziesięciu zatrudnionych zagrożonych. Idą zmiany na rynku pracy

- By zrobić to rzetelnie, badaliśmy najpierw realia amerykańskiego rynku oraz potrzeby tamtejszych konsumentów. Trzeba pamiętać, że rozwiązania amerykańskie różnią się bardzo od tych europejskich. Okna otwierane na zewnątrz, inna technologia produkcji, węższe profile…  to tylko kilka różnic, z którymi przyszło nam się zmierzyć.

Jak podkreślała szefowa do spraw rozwoju nowych rynków w firmie Dako, obecność spółki  na amerykańskim rynku  pozwoliły otworzyć się firmie na kolejny rynek, kanadyjski.

- Jesteśmy świadomi jak wiele pracy przed nami, bo pamiętajmy, że Stany Zjednoczone i Kanada to potężne geograficznie rejony, jesteśmy jednak również świadomi jak duże możliwości dalszego rozwoju dają i aktualnie mocno na nie stawiamy – wskazywała Alicja Biedunkiewicz. ([email protected]) fot. jm screen YouTube

Rośnie w siłę sądeckie Dako
Rozbudowa firmy Dako idzie ekspresem. Wielki, szklany gmach wyrósł w Sączu przy obwodnicy [ZDJĘCIA]


Dziękujemy za przesłanie błędu