Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
22/07/2016 - 07:05

Bezrobocie w Nowym Sączu spada. To już stała tendencja?

Czy w Nowym Sączu łatwiej jest o pracę? Wskazują na to statystyki miejskiego pośredniaka. Czerwiec był kolejnym miesiącem spadku liczby bezrobotnych.

Czy ostanie statystyki Sądeckiego Urzędu Pracy ukazują stałą tendencję odpływu z rejestrów pośredniaka osób bezrobotnych w mieście? Tak utrzymuje urząd, który w wewnętrznym biuletynie przytacza statystyki z ostatnich czterech miesięcy.

W lutym ubyło 175 bezrobotnych , w marcu 236, kwietniu 248, w maju 196 i na koniec czerwca w Sądeckim Urzędzie Pracy zarejestrowane były 2972 osoby - informuje urząd. - To  196 mniej niż w maju i o 618 mniej niż rok wcześniej.

Osoby z prawem do zasiłku stanowiły w czerwcu w rejestrach miejskiego pośredniaka 15,4 proc. ogółu zarejestrowanych (460 osób). W stosunku do poprzedniego miesiąca, ich udział wzrósł o 0,3 proc. W czerwcu z ewidencji wyłączono 555 osób. Główny powód utraty statusu bezrobotnego to podjęcie pracy (272 os.). Ponadto, 41 osób rozpoczęło staż, a kolejne 37 szkolenie. Z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy status straciło 121 osób, ale można przyjąć - zaznacza urząd - że i w tej grupie są osoby, które podjęły pracę nie informując o tym fakcie urzędu.

Osoby w szczególnej sytuacji stanowią 85,6 proc. ogółu zarejestrowanych w SUP. W tej grupie przeważają osoby długotrwale bezrobotne oraz osoby do 30. i powyżej 50. roku życia. W porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,9 pkt. proc. wzrósł udział kobiet, które obecnie stanowią 55,8 proc. ogółu bezrobotnych. Wyjaśnieniem tego stanu jest analiza struktury wyłączeń, gdzie możemy zaobserwować, że tylko 45,7 proc. wyrejestrowań  z ewidencji dotyczyło kobiet. Należy podkreślić, że liczba podjęć pracy w obu grupach jest zbliżona – 147 mężczyzn i 125 kobiet podjęło zatrudnienie w czerwcu, za to znacznie częściej, bo w 69,4 proc. przypadków, mężczyźni tracą status z tytułu niepotwierdzenia gotowości do pracy.

(ami). fot; SUP, sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu