Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
21/06/2022 - 14:25

Będzie demolka domowych budżetów? Szykują się rekordowe podwyżki cen prądu

Coraz więcej trzeba płacić za gaz, węgiel, benzynę, w lawinowym tempie drożeje żywność, a tu szykuje się kolejna podwyżka, która może doprowadzić do totalnej demolki domowych budżetów. W przyszłym roku rachunki za prąd mają być rekordowo wysokie.

Czy ceny energii elektrycznej doprowadzą do ruiny domowych budżetów? W przyszłym roku podwyżki opłat za prąd mogą sięgnąć nawet dwukrotności dzisiejszej ceny – powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin.

Czytaj też Koniec cenowego szaleństwa? Wprowadzają gwarantowaną cenę węgla. Ile za tonę

W rozmowie z dziennikiem stwierdził, że doszło do sytuacji, w której dostawcy węgla wypowiadają dotychczasowe umowy ciepłowniom i elektroenergetyce.-  Aktualnie na rynku węgla mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją - dodał.

Mało optymistyczne są też prognozy ekspertów. Oni także mówią o dwukrotnie wyższych niż obecnie rachunkach za prąd. Jeszcze w pierwszej połowie maja analitycy z Biura Maklerskiego Pekao prognozowali, że ceny prądu dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć nawet do 70 proc.

Czytaj też Fakro w rankingu biznesowych gigantów. Ściga się z Orlenem i gazowymi spółkami 

Podwyżka opłat za prąd uderza przede wszystkim w najuboższych. To  dlatego rząd oferuje  dodatek osłonowy. To bezzwrotne dofinansowanie wypłacane w gotówce. Rząd przeznaczył na ten cel 4 mld zł dopłat dla prawie 7 milionów gospodarstw domowych.  

Żeby uzyskać rekompensatę należy złożyć wniosek o dofinansowanie w urzędzie gminy lub za pośrednictwem portalu ePUAP. Trzeba to zrobić do końca października.

Czytaj też Można się tylko łapać za głowę! Te produkty podrożały ostatnio najbardziej  

Zapomoga przysługuje jednoosobowym gospodarstwom domowym, w których dochód netto nie przekracza 2,1 tys. zł i gospodarstwom wieloosobowym, w którym dochód na osobę jest niższy niż 1,5 tysiąca.  Każda złotówka ponad próg dochodowy to złotówka mniej wypłaconego świadczenia czyli  tak zwana "złotówka za złotówkę".([email protected]) fot.pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu