Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
31/05/2023 - 08:00

Będą nowe tężnie solankowe. Do końca roku w Małopolsce powstanie już 40

Radni województwa małopolskiego zdecydowali o dofinansowaniu trzynastu kolejnych tężni, które będą budowane w małopolskich gminach. Tężnie mają pełnić rolę prozdrowotnych stref aktywności dla mieszkańców, dostosowanych do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Dofinansowanie otrzyma kolejnych 13 samorządów lokalnych, które zostały wyłonione w konkursie „Małopolskie tężnie solankowe”. Są go gminy:  Chrzanów, Kamionka Wielka, Koszyce, Krzeszowice, Łącko, Maków Podhalański, Niedźwiedź, Pleśna, Skała, Szaflary, Szczucin, Tymbark i Żegocina.

Nowe tężnie w Małopolsce 2023: jakie dofinansowanie

Zgodnie z uchwałą sejmiku maksymalna dotacja może wynieść 300 tys. zł i pokryć 70 proc. kosztów przedsięwzięcia. By pieniądze wpłynęły na konto samorządu inwestycja musi być oddana do użytku przed końcem 2023 roku.

Samorządowe władze Małopolski zdecydowały się przeznaczyć w tym roku 3 mln zł na dofinansowanie tężni kierując się potrzebą poprawy zdrowia mieszkańców województwa małopolskiego poprzez profilaktykę zdrowotną układu oddechowego, dzięki wykorzystaniu właściwości leczniczych tężni solankowych pozytywnie wpływających na kondycję górnych dróg oddechowych, jak też tworzenie nowych miejsc integracji społecznej i rekreacji.

Jak działa tężnia solankowa

Nie zawsze można sobie pozwolić na wyjazd nad morze. Specyficzny mikroklimat, który nad nim panuje, jest zalecany szczególnie tym osobom, które borykają się z problemami układu oddechowego. To jednak wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z tej formy odpoczynku.  W Tężni solankowej w  sposób naturalny powstaje solny aerozol podobny do tego znad brzegu morza. Wspiera on leczenie chorób dróg oddechowych, a także pomaga oczyścić drogi oddechowe z szeregu zanieczyszczeń, jakie codziennie wdychamy. Bo która miejscowość wolne jest dziś od smogu?

Działanie tężni solankowej, nazywanej też inhalatornią solankową, polega na rozpylaniu solanki wydobywanej z kopalni. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance. W przeszłości miejsca takie jak tężnia Wieliczka były tworzone w celu pozyskiwania soli kuchennej, dziś korzystanie z nich ma na celu poprawienie kondycji naszego organizmu i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Warto dodać, że w latach 2021-2022 na terenie województwa małopolskiego powstało już 27 takich tężni, w tym z dofinansowaniem ze środków samorządu. W sumie więc na koniec roku powinno być ich już 40. ([email protected]) fot.archiwum sadeczanin.info  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu