Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
01/03/2017 - 09:50

Administracja zagląda do PIT-ów: może zmienić wysokość czynszu albo wypowiedzieć umowę

Od tego ile zarabia najemca zależy wysokość czynszu, który musi płacić korzystając z mieszkania w zasobach Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Sądeckiego. Takie są wymogi ustawowe. Mało tego, gdy dochód znacznie przekroczy próg dopuszczalny prawem umowa najmu może być rozwiązana.

Zadzwoniła do nas Czytelniczka, która ma mieszkanie w zasobach Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i nie kryjąc oburzenia z miejsca wypaliła: - Ja tego nie rozumiem, jakim prawem STBS wymaga ode mnie PIT-u? Co ich obchodzą moje dochody?

Żadnych dodatkowych szczegółów nie podała, ale zażądała od nas nagłośnienia sprawy będąc w przekonaniu, że STBS narusza w ten sposób rażąco zapisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Zobacz też: Nowy Sącz: Spółka STBS dostanie działkę za darmo. Co będą z tego mieli sądeczanie?

Z miejsca zadzwoniliśmy do Macieja Kurpa, prezesa Towarzystwa. A ten ze stoickim spokojem wyjaśnił: - Żadnych PIT-ów nie żądamy. Co dwa lata nasi lokatorzy muszą jedynie składać deklarację o dochodach. To nie jest żaden nasz wymysł tylko wymogi ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

I rzeczywiście, zaglądamy do wspomnianej ustawy, która jest umieszczona na głównej stronie internetowej Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Po co takie deklaracje? Otóż służą one weryfikacji uprawnień do płacenia określonej wysokości czynszu. Jeśli dochody najemcy przekraczają określony ustalony ustawą dochód, Towarzystwo go podnosi korzystając z również ustawowo narzuconych wartości.

Zobacz też: Wiceprezes STBS chce rządzić w sądeckim ZUS. Wcześniej był radnym PIS

Przykładowo: gdy najemca wykaże w deklaracji dochody przekraczające wysokość określoną odpowiednio w przepisach, towarzystwo wypowiada umowę najmu w części dotyczącej czynszu, określając nową stawkę w wysokości o 1 procent wyższej od czynszu dotychczasowego za każdy 1 procent dochodu gospodarstwa domowego ponad wysokość określoną odpowiednio w ustawie.

Na podobnych zasadach gdy dochód jest niższy, STBS może czynsz obniżyć. Mało tego, gdy trzy razy z rzędu – deklarację o dochodach składa się co dwa lata – dochód przekroczy znacząco ten narzucony przepisami, STBS ma prawo wypowiedzieć umowę.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)