Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
16/06/2022 - 13:15

Zygmunt Berdychowski o III Forum Słowacko-Polskim: nic nie zastąpi spotkań

- Nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań zwłaszcza teraz, gdy przygotowywane jest wykorzystanie środków unijnych z kolejnej perspektywy finansowej - mówi o III Forum Słowacko-Polskim w Bardejowie Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. - Rozmowy, między tymi, którzy programują, a tymi, którzy zabiegają później o te środki, są absolutnie nieodzowne.

- Spotkanie, rozmowa o środkach europejskich, przynosi więc obu stronom wiele korzyści. Ale tylko jedna kwestia - dodaje Zygmunt Berdychowski. - Druga, równie istotna, to koniecznośc budowania na pograniczu polsko-słowackim nowej jakości - nie ma już granicy, więc czas na przygotowywanie atrakcyjnych projektów dla tych, którzy mogą tu przyjechać, tu zostawiać pieniądze. To również czas na przygotowanie odpowiedzi na wiele wyzwań, na które w pojedynkę żaden z naszych krajów nie będzie w stanie wystarczająco dobrze zareagować.

Czy pozbyliśmy się również mentalnych granic w myśleniu, planowaniu?
- Choć zniknęła fizyczna granica - zapory, czy szlabany, przy planowaniu rozwoju na pewno nie pozbyliśmy się jeszcze całkowicie mentalnych granic. To proces, który będzie trwał jeszcze długo i mozna go przyspieszyć wyłącznie w jeden sposób - przez tworzenie wspólnych, polsko-słowackich projektów, przez tworzenie schematów we wspólnych relacjach, polegających na tym, że coraz więcej rzeczy robimy wspólnie.

Można sobie bez wysiłku wyobrazić, że tu, w Bardejowie, gdzie są doskonałe warunki, ze Słowacją spotyka się też Sądecczyzna, że spotykamy się również w Starym Sączu, w Muszynie, czy w Rytrze. Powinniśmy jak najpełniej wykorzystac obecne możliwości dla przyspieszenia rozwoju naszego regionu.


Poza parlamentarzystami z Polski i Słowacji, szefami sejmowych komisji, marszałkami województw i przewodniczącymi krajów ze Słowacji, są też w Bardejowie szefowie powiatów i wójtowie gmin...
- To pokazuje, że jeśli chodzi o regionalne programy operacyjne i najlepsze ich wykorzystanie, wszyscy są zainteresowani czego można się spodziewać. Wszyscy chcą rozmawiać z ludźmi, którzy są odpowiedzialni za programowanie zarówno ze strony polskiej jak i słowackiej. ([email protected]) Fot. Prešovský samosprávny kraj

III Forum Słowacko-Polskie w Bardejowie. Nareszcie, po pandemicznej przerwie
Z udziałem wielu słoackich i polskich parlamentarzystów, m.in. Marka Kuchcińskiego, Urszuli Nowogórskiej, Barbary Bartuś i Jerzego Polaczka, Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, jak i Milana Majerský'ego, przewodniczącego Kraju Preszowskiego, czy Eriki Jurinovej, przewodniczącej Kraju Żylińskiego, odbyło się w Bardejowie III Forum Słowacko-Polskie. Spotkaniom przyświecało hasło: "Współpraca – klucz do dobrosąsiedzkich relacji i pomyślnej przyszłości”.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu