Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
22/02/2024 - 20:00

Stalowe pale w korycie Dunajca. Już się buduje nowy kolejowy most w Nowym Sączu [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Błoto po kolana, wokół pogięte żelastwo, jeszcze kilka miesięcy temu prowadziły tędy tory do kolejowego mostu na Dunajcu. Teraz przez to rumowisko trzeba się przedzierać na plac budowy nowej przeprawy, skąd dochodzi miarowe uderzanie hydraulicznego młota wbijającego w koryto rzeki gigantyczne stalowe pale.

Trwał przez siedemdziesiąt pięć lat, teraz zostały po nim już tylko dwie podpory w korycie rzeki. Most kolejowy na Dunajcu z końcem ubiegłego roku dokonał żywota. Jego historię zamknie modernizacja linii- Nowy Sącz Chabówka czyli pierwszy etap budowy nowej linii kolejowej, która ma zapewnić podróż z Nowego Sącza do Krakowa w niecałą godzinę.

W miejsce rozebranej konstrukcji stanie nowa, łukowa przeprawa, którą na razie można podziwiać tylko na wizualizacji.

Czytaj też Szkło, beton, nowoczesny design. Otworzyli to pod Nowym Sączem. Wewnątrz jest totalny zawrót głowy [WIDEO][ZDJĘCIA] 

Co się dzieje na placu budowy?

Droga do koryta Dunajca, która jeszcze do niedawna prowadziła torami to teraz rozjeżdżone gąsienicami koparek zwały błota, które pieszo pokonuje się z trudem. Po drodze mija się resztki tego, co kiedyś było szynami i zwały pogiętego żelastwa.

 Czytaj też Wielkie inwestycje nad Jeziorem Rożnowskim. Co buduje znany sądecki biznesmen w Gródku Nad Dunajcem

Co z tym stawianiem nowej przeprawy?

- Do niedawna fachowcy porządkowali pozostałości po rozebranej konstrukcji, teraz trwają już przygotowania do budowy nowego mostu – mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych, które inwestycję realizują.

W korycie rzeki słychać miarowe uderzenia młota. Fachowo nazywany kafarem, wbija w koryto pale, na których posadowione zostaną podpory budowanego mostu.

Czytaj też Inwestycja gigant pod Nowym Sączem. Budują to za 780 milionów złotych [ZDJĘCIA] 

- To będą podpory tymczasowe, zarówno bliżej samej rzeki, jak i na terenie zalewowym po stronie Chełmca – dodaje Hamarnik. - Na nich i na dwóch starych podporach pozostawianych w nurcie rzeki będzie stawiana nowa konstrukcja przeprawy.

Czytaj też Takiego sądeckiego osiedla jeszcze nikt nie wybudował [ZDJĘCIA]

Po zakończeniu budowy nowego mostu, tymczasowe podpory zostaną rozebrane. To ważne ze względów powodziowych. W tym miejscu wezbrane fale Dunajca nie napotkają już na przeszkody w nurcie rzeki.

Budują już kolejowy nasyp

Co się dzieje po drugiej stronie ulicy Kościuszki? - W tym miejscu trwają prace przy budowie nasypu. To uśpione osuwisko, które trzeba ustabilizować - tłumaczy rzecznik. - W tej chwili przygotowywane jest pole do pracy dla maszyn, które będą wykonywać ścianą oporową zabezpieczająca skarpę. - Dopiero później będzie można przystąpić do prac związanych z budową nawierzchni kolejowej, co jest zaplanowane w kolejnych miesiącach – mówi Piotr Hamarnik.

Czytaj też Ciężkie maszyny i zwały ziemi. Co się dzieje przy budynku starego dworca w centrum Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

czytaj też Będzie u nas taka superbudowla po liftingu. Na razie pokazali wizualizacje

Kiedy w niecałą godzinę dojedziemy do Krakowa?

Przypomnijmy, że inwestycja na osiedlu Wólki jest elementem modernizowanej za 3 miliardy złotych linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz to ponad 3 mld zł. Kolejny etap, za blisko 4 miliardy, to budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Mszana Dolna. W ramach inwestycji powstanie w sumie ponad 58 kilometrów nowych, zeletryfikowanych linii, osiem estakad o łącznej długości blisko 8 km, jedenaście tuneli, dwadzieścia mostów, siedemnaście wiaduktów kolejowych, czternaście wiaduktów samochodowych i jedenaście przejazdów kolejowo-drogowych. Kosz całości przedsięwzięcia to 7 mld złotych. Pierwszy pociąg pojedzie nową trasą w 2026 roku. ([email protected]) Fot. jm

Tak się buduje nowy most kolejowy na Dunajcu
Na stalowych palach wbijanych w koryto rzeki staną tymczasowe podpory


Dziękujemy za przesłanie błędu