Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 listopada. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
01/08/2020 - 07:15

Klaster turystyczny Szlaku Kulturowego "Knossos Północy" teraz w Starym Sączu

To już drugi raz, gdy spotkali się założyciele klastra turystycznego Szlaku Kulturowego "Knossos Północy". Po inauguracji, jaka miała miejsce w Łącku, dziś do klastra dołączają kolejne gminy i organizacje. Samorządowcy chcą nanizać swe atrakcje turystyczne na nić wspólnego szlaku.

19 czerwca, w hali widowiskowo-sportowej w Łącku, z inicjatywy Fundacji Sądeckiej odbyła się oficjalna inauguracja klastra turystycznego szlaku kulturowego "Knossos Północy". W wydarzeniu uczestniczyli m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Patryk Wicher, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Jan Kosiorowski, a także prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Grzegorz Biedroń.

Wówczas ideę przyłączenia się do Klastra poparli włodarze dwunastu jednostek samorządowych: Gmina Łącko, Miasto Nowy Sącz, Miasto i Gmina Stary Sącz, Gmina Rytro, Gmina Korzenna, Gmina Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Piwniczna-Zdrój, Miasto i Gmina Czchów, Gmina Laskowa, Miasto i Gmina Zakliczyn, Miasto i Gmina Cieżkowice. Porozumienie podpisali także przedstawiciele 20 instytucji, w tym ośrodki kultury, turystyki, hotelarstwa, gastronomii, lokalni przedsiębiorcy.

Do grona gmin zaangażowanych w tworzenie klastra dołączają także kolejne gminy, widzące dla siebie oczywiste korzyści. Zainteresowanie udziałem wyrażają kolejne samorządy, m.in.gminy  Łukowica, Krościenko nad Dunajcem, Miast i Gmina Muszyna, Czorsztyn, Ochotnica Dolna. Do klastra gotowa jest również dołączyć Podegrodzie, a organizatorów cieszy również obecność przedstawicieli gminy Łapsze Niższe. Pozytywnie przebiegły też rozmowy na Słowacji - ze starostą Mniszka nad Papradem Peterem Zemba oraz burmistrzem Starej Lubovni Lubosem Tomko. W spotkaniu w nowoczesnych wnętrzach starosądeckiej biblioteki im. Wiktora Bazielicha uczestniczyli również Jan Kosiorowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Edward Ciągło, członek zarządu powiatu nowosądeckiego, Robert Ślusarek, dyrektor nowosądeckiego Muzeum Okręgowego oraz Andrzej Zarych, dyrektor MCK "Sokół" w Nowym Sączu.

Zebranych przedstawicieli kilkunastu gmin, powiatów i instytucji przywitał gospodarz Starego Sącza, burmistrz Jacek Lelek, a o przełomowych odkryciach w Maszkowicach opowiedział prof. dr hab. Marcin Przybyła. - Wciąż odkrywamy tu coś nowego, bo prace archeologiczne wciąż trwają. Dwie godziny temu zszedłem z wykopu, by tu do Państwa przyjechać - mówił prof. Przybyła. - Z tego okresu, z którego pochodzi kamienny mur obronny w Maszkowicach, czyli Średniego Państwa w Egipcie, czy Hammurabiego, sprzed 3700 lat, nie znamy podobnych konstrukcji w tej części Europy. Wiele zmienia się również w tym, jak naszą pracę odbierają mieszkańcy. Coraz liczniej nas odwiedzają, bo coraz więcej słyszą o odkryciach w Maszkowicach, coraz więcej widzą materialnych świadectw tamtej epoki.

- Często, gdy jesteśmy za granicą, zaskakuje nas, że nawet niezbyt atrakcyjne turystycznie regiony dysponują tak silną marką i uporządkowanym systemem promocji - mówił Bogusław Waksmundzki, członek zarządu powiatu nowotarskiego. - Inicjatywa klastra "Knossos Północy", jeśli uda się realizować jego założenia,  daje nam szansę na gospodarcze spojenie naszych terenów. Potrzebowaliśmy sporo czasu by zrozumieć wartość promocji i wspólnych działań turystycznych i gospodarczych naszego regionu. Nie zabraknie nam atrakcji, wiele się mówi choćby o odkryciach w Jaskini Obłazowej w Nowej Białej, gdzie znaleziony został najstarszy bumerang na ziemiach polskich. A od jaskini do góry w Maszkowicach już tylko rzut bumerangiem.

Bogusław Waksmundzki, wicestarosta powiatu nowotarskiego

- Czasy samotnych rewolwerowców dawno się skończyły, teraz pora na działanie wspólne - przekonywał wójt gminy Łacko, Jan Dziedzina. - Jak wiele możemy zyskać na dobrych pomysłach, przekonaliśmy się uczestnicząc choćby w poprzednich inicjatywach SKT "Sądeczanin", takich jak Centra Aktywnego Wypoczynku. Wyciągnijmy też z tego wnioski, bo deklaracje udziału składało wtedy wiele gmin, do finału dotarło jedynie kilka.

- Jeden dzień, najwyżej dwa i turystom kończy się pomysł na pobyt w Rytrze - mówił wójt Jan Kotarba. - Możemy wnieść do klastra bardzo dużo, ale bardzo możemy też z niego skorzystać. Czym pochwalić się może gmina Gródek nad Dunajcem? Na plaży Jeziora Rożnowskiego w jeden weekend pojawia się tu 4 tysiące turystów. Wójt gminy Józef Tobiasz mówił też o kościółku romańskim w Tropiu, beluardzie, ruinach zamku Zawiszy, kościołach szlaku architektury drewnianej. Najbliższa przyszłość to głównie inwestycje związane z zamierzeniami Fundacji Horyzont 360.

Gmina Laskowa jest w klastrze jedną z dwóch gmin powiatu limanowskiego. Również ma się czym pochwalić. Wójt Piotr Stach przypomniał o starożytnych znaleziskach, także czasach średniowiecza i jego pamiątkach, ranach i pozostałościach po frontach i bitwach I wojny światowej, które odcisnęły trwałe piętno na tej pięknej ziemi. Burmistrz Zakliczyna, znanego choćby ze święta fasoli, Dawid Chrobak, zwrócił uwagę zwłaszcza na dwa miejsca, na których turystyczny sukces liczy jego gmina: zamek Melsztyn i Zawadę Lanckorońską.

Stary Sącz gości dziś uczestników klastra turystycznego Szlaku Kulturowego "Knossos Północy"
Samorządowcy, szefowie instytucji i przedstawiciele firm uczestniczą w drugim spotkaniu klastra turystycznego Szlaku Kulturowego "Knossos Północy" w Starym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu