Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
21/11/2022 - 09:40

Takiego dzikiego kota nie chcielibyście spotkać na swojej drodze [WIDEO]

Jedna z fotopułapek Nadleśnictwa Piwniczna-Zdrój zrejestrowała żbika na nocnych łowach. Majestatycznego kota można spotkać bardzo rzadko.

Inni czytali także: Wilki zagryzły 30 owiec. Ten horror wciąż trwa, do ataków dochodzi codziennie

Żbik to jeden z dwóch przedstawicieli dzikich kotów, żyjących w polskich lasach. Ten ssak swoim wyglądem bardziej przypomina domowego kota. Niech jego rozkoszna mordka was jednak nie zgubi, bo żbik to typowo leśne stworzenie.

Bure i ciemnoszare umaszczenie żbika na myśl przywoływać może zwykłego dachowca. Ale dzikie koty są dwa razy większe od swoich domowych kuzynów. Mają również bardzo grube i puszyste ogony z ciemnymi pierścieniami i ciemną końcówką.

Żbik to gatunek ściśle chroniony. Uchwycenie tego kota na zdjęciu czy nagraniu jest bardzo trudne. Ale kilka dni temu jedna z fotopułapek Nadleśnictwa Piwniczna-Zdrój zarejestrowała żbika, wyruszającego na nocne łowy.

To może Cię zainteresować: Niedźwiedź odwiedził Sądecczyznę. Wybrał się na nocną wędrówkę, szukając jedzenia [WIDEO]

Te najmniejsze polskie dzikie koty żywią się gryzoniami, ssakami owadożernymi, ptakami, niekiedy zającami i kurakami leśnymi.

Lasy Państwowe szacują, że w Polsce żyje nie więcej niż 200 żbików. Te dzikie koty występują głównie we wschodniej części Karpat. Wielkim zagrożeniem dla nich jest… kot domowy. Przez to, że żbiki krzyżują się ze swoimi domowymi kuzynami, tracą czystość gatunku. ([email protected], wideo: Facebook – Nadleśnictwo Piwniczna-Zdrój)Dziękujemy za przesłanie błędu