Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
21/03/2024 - 11:15

Bronisław Dutka kandyduje do sejmiku, by walczyć o nasze zdrowie, dobrą komunikację i „światłą” edukację

Bronisław Dutka to doświadczony i zaprawiony w bojach o nasz region samorządowiec: były poseł, jeden z burmistrzów Limanowej i były wójt tej gminy. Dziś stara się o mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego. Co chce zrobić dla naszego regionu? Jaki ma pomysł na jego rozwój?

Bronisław Dutka aż cztery kadencje był posłem. Wcześniej pełnił funkcję naczelnika miasta i gminy Limanowa, następnie był jej burmistrzem a później wójtem gminy Limanowa. Z wykształcenia jest rolnikiem - ukończył studia na Wydziale Ogólno-Rolniczym Akademii Rolniczej w Krakowie - kierunek ekonomika i organizacja rolnictwa. I właśnie z rolnictwem związane jest jego życie zawodowe, pracował jako doradca rolniczy – jest wieloletnim dyrektorem Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. W 2015 został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Mieszka z żoną w Pisarzowej, mają czterech dorosłych - samodzielnych synów. W wyborach samorządowych 2024 kandyduje na radnego sejmiku małopolskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, trzeciej pozycji na liście numer 3 - Trzeciej Drogi. Co chciały zrobić dla naszego regionu?

Pierwszym problemem, z którym Bronisław Dutka chce się zmierzyć jako radny wojewódzki jest ten związany ze skomunikowaniem naszego regionu z Krakowem. To, że stolica województwa jest wyjątkowo ważnym dla nas miejscem nikomu nie trzeba tłumaczyć. To tu gros z nas pracuje, studiuje, korzysta z opieki medycznej. A i turyści chętniej zajrzą w nasz zakątek, gdy będzie on połączony sprawnym systemem komunikacyjnym. Rzeczy nadrzędne to szybka kolej i budowa "sądeczanki", bo nie każdy ma własny samochód, nie każdy może z niego korzystać w sytuacjach kryzysowych. –

Ważne jest też by podtrzymać i dalej rozwijać komunikację autobusową organizowaną przez województwo. Trzeba zrobić wszystko, by każdy rodzaj transportu się uzupełniał w optymalny sposób i byśmy mogli z niego korzystać adekwatnie do swoich potrzeb i możliwości – podkreśla Bronisław Dutka.

Kolejny cel kandydata związany jest ze zdrowiem. – I nie odkrywam wcale Ameryki mówiąc, że podstawą jest promowanie profilaktyki ze szczególnym naciskiem na choroby nowotworowe i te cywilizacyjne: cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę czy zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego. Bez tego nie możemy mówić o usprawnieniu systemu opieki medycznej. Wiele już w tym zakresie się robi, ale nadal potrzeby są większe niż możliwości. Nie zapominajmy też o naszej kondycji psychicznej, która i u dorosłych, u młodzieży a nawet u dzieci pozostawia dziś wiele do życzenia – wyjaśnia nasz rozmówca.

I tu przechodzimy do kolejnego elementu niezbędnego do właściwego funkcjonowania służby zdrowia a mianowicie do dostępu do specjalistów. – Nie może być tak, że w mniejszych miejscowościach na wizytę u części z nich, mam tu na myśli choćby kardiologa czy endokrynologa, trzeba czekać po kilkanaście miesięcy. Trzeba zrobić wszystko, by ten czas skrócić przez zwiększenie ilości limitów w ramach NZF i uzupełnienie kadry medycznej, bo często tych specjalistów u nas po prostu nie ma – zaznacza Dutka.

A jeśli już jesteśmy przy zdrowiu, to nie możemy nie wspomnieć o wsparciu lokalnych producentów żywności, tej zdrowej, nieprzetworzonej, naszej rodzimej. Na rozwoju ich działalności skorzystamy na kilka sposobów: stabilizując rynek pracy, zapewniając mieszkańcom regionu najlepszej jakości produkty: od owoców, warzyw, po nabiał itp. I chodzi tu o wsparcie stricte finansowe choćby przy pozyskiwaniu dotacji na rozwój działalności, ale też lobbowanie, by nasze lokalne produkty stały się trwałym, pełnoprawnym elementem handlu w sklepach, w sieciach handlowych czy na pierwotnym rynku sprzedaży.

Ta prosperita wpłynie też pozytywnie na branżę turystyczną. - Turyści zaczynają zwiedzać nie tylko według klucza atrakcji czy zabytków, ale również w poszukiwaniu oryginalnych, regionalnych smaków. A przecież w naszym regionie mamy ich wyjątkowo dużo a część z nich stało się już marką samą w sobie.

- Bardzo ważną kwestią jest też dla mnie inwestowanie w nasze dzieci i młodzież. Mam tu na myśli stworzenie im możliwości edukacyjnych adekwatnych do potrzeb i możliwości a dalej zmian zachodzących na rynku pracy. Odpowiednia ilość miejsc w przedszkolach, szkoły podstawowe wyposażone w nowoczesne pomoce naukowe i dydaktyczne i właściwe proporcje między szkołami średnimi i zawodowymi to powinny być dla nas priorytety. Nie od dziś mówi się wprost: w Polsce coraz dotkliwiej odczuwamy skutki ograniczenie ilości szkół zawodowych i naszym zadaniem jest tę równowagę jak najszybciej przywrócić – podkreśla Dutka.

Już na zakończenie kandydat przypomina też, że już niebawem Polska otrzyma od Unii Europejskiej ogromne wsparcie finansowe. – A naszym zadaniem jest, by te środki trafiły do wszystkich naszych przedsiębiorców, każdej małej i dużej firmy, która będzie chciała je wykorzystać do rozwijania swojej działalności. Trzeba tak skonstruować mechanizmy udzielania dotacji na poziomie województwa, by zasady były zrozumiałe i klarowne dla każdego. Musi działać kadra urzędnicza, która na bieżąco będzie udzielać na bieżąco wszystkich niezbędnych informacji, doradzać i pomagać w prawidłowym aplikowaniu o te środki – mówi Bronisław Dutka. Dziękujemy za przesłanie błędu