Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
15/10/2023 - 22:50

“Słupki pójdą mocno do góry”. Konfederacja liczy na dwa mandaty w naszym okręgu [WIDEO]

Piąte miejsce, według badania exit poll, zajęła w wyborach parlamentarnych Konfederacja. Choć procentowo rezultat wydaje się dość słaby, to sądeccy liderzy partii uspokajają i liczą, że oficjalne wyniki będą lepsze. Cały czas mają nadzieję nawet na dwa mandaty w naszym okręgu.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023

Cisza wyborcza zakończona. O godzinie 21, kiedy poznaliśmy wyniki badania exit poll, polityczne emocje sięgnęły zenitu. Zwycięzcą wyborów parlamentarnych zostało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 36,8 proc. obywateli. Daje to partii Jarosława Kaczyńskiego 200 madatów. 

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,6 proc., co przekłada się na 163 mandaty. Trzecie - Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - 13 proc. i 55 mandatów, czwarte Lewica - 8,6 proc. i 30 mandatów, piąte Konfederacja - 6,2 % i 12 mandatów. Poniżej progu wyborczego znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 2,4 proc. 

Liderzy Konfederacji w Nowym Sączu uspokajają

Wynik z badania exit poll wydaje się dla Konfederacji bardzo słaby. Przypomnijmy, że jeszcze w lipcu mieliśmy sondaże, które dawały tej partii około 15 proc. Co chwilę po godzinie 21 mówili jej sądeccy liderzy?

- W oczy rzuca się na pewno wybitnie wysoka frekwencja. Na razie znamy tylko wyniki exit poll. Czekamy jeszcze na late poll. Mamy wiadomości chociażby z zagranicy, które wskazują na to, że wiele osób skłaniało się do tego, by głosować na Konfederację. Na razie więc nie traktujemy tych wyników bardzo poważnie. Jeszcze jest za wcześnie, by komentować, ale myślę, że słupki pójdą mocno do góry. Liczymy na mandat w okręgu nr 14. Niewykluczone, że będzie nawet szansa, by do Sejmu weszły dwie osoby z naszej listy - powiedział Ryszard Wilk, startujący z pierwszego miejsca na liście Konfederacji.

- Procentowo, według badania exit poll, mamy podobny wynik do tego sprzed czterech lat, ale myślę, że zdobyliśmy zdecydowanie więcej głosów. To znaczy, że naszych wyborców przybywa. To dobry prognostyk na przyszłość - dodawał Krzysztof Rzońca, sekretarz krajowy partii.

Według exit poll frekwencja w wyborach wyniosła 72,9 proc. To zdecydowanie najwyższy wynik w historii III RP. Wszystkie wypowiedzi polityków Konfederacji znajdują się w materiale filmowym. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu