Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
04/06/2019 - 17:40

Generał Gromadziński już szuka na Sądecczyźnie miejsca dla podhalańczyków

Konkretyzują się deklaracje szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który zapowiedział, że w ramach 21. brygady strzelców podhalańskich zostanie powołany batalion piechoty górskiej. Do Nowego Sącza przyjechał dziś ten najważniejszy - generał Jarosław Gromadziński, szef 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, zwanej "żelazną dywizją". Generał już szuka na Sądecczyźnie miejsca dla wojska.

To, że na Sądecczyznę powraca jednostka Podhalańczyków to zasługa SKT „Sądeczanin”. Z inicjatywy stowarzyszenia, którego prezesem jest Zygmunt Berdychowski, zebrano 30 tys. podpisów  pod apelem w tej sprawie.  We wspólna inicjatywę zaangażowali się lokalni politycy, samorządowcy i mieszkańcy regionu. 17 maja w Warszawie wicepremier Beata Szydło i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zgodnie potwierdzili: w Nowym Sączu od podstaw będzie tworzona duża, nowoczesna jednostka Wojska Polskiego.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z generałem Jarosławem Gromadzińskim - dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Rozmowa dotyczyła utworzenia na Sądecczyźnie 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Czytaj też Minister Mariusz Błaszczak szykuje nam batalion piechoty górskiej

Generał Jarosław Gromadziński szuka w tym rejonie terenu, na którym powstałaby cała infrastruktura wojskowa dla kilkuset żołnierzy. Na razie prowadzi rozmowy władzami powiatu, miast i gmin. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie może chodzić o kilkadziesiąt hektarów terenu.

Czytaj też Gdzie ulokują wojsko w Sączu: koszary po pogranicznikach, czy nowa siedziba?

18 Dywizja Zmechanizowana to projekt szefa MON Mariusza Błaszczaka, który, wobec zagrożenia ze strony Rosji, chciał, żeby kolejna, czwarta już dywizja w Wojskach Lądowych została utworzona na wschód od Wisły. Szef MON ogłosił powołanie jednostki we wrześniu 2018 r. Jej dowódcą został gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

źródło: starostwo powiatowe w Nowym Sączu

Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu