Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
29/08/2015 - 22:15

Zniknie kostka w Rytrze. Mieszkańcy wyprosili remont

Kilkusetmetrowy fragment drogi krajowej nr 87 w centralnej części Rytra od lat wymagał remontu. Kierowcy na tym fragmencie jeżdżą nadal... po kostce brukowej. Mieszkańcy od lat apelowali do urzędników z GDDKiA, że „jest głośno i niebezpiecznie”. Teraz dostali zapewnienie, że remont ruszy w najbliższym czasie.

O ile środek drogi jest w akceptowalnym stanie, o tyle boczne pasy (po stronie stacji paliw i PKP) są bardzo zniszczone i gdzieniegdzie dziurawe. Mieszkańcy skarżą się na głośność, zaś kierowcy podkreślają, że brukowa nawierzchnia nie jest bezpieczna, bo sprzyja wpadaniu w poślizg. Dodatkowo mieszkańcom (a także turystom) przydałby się chodnik aż do samych Obłazów Ryterskich, który w pewnym momencie najzwyczajniej w świecie się urywa. Wzdłuż drogi często chodzi młodzież z Obłazów Ryterskich do Gimnazjum w Rytrze.

Właśnie dostałem informację że będzie remontowany odcinek drogi w Rytrze, chodzi o drogę krajowa 87 - likwidacja kostki na asfalt. Jako klub radnych Odpowiedzialny Samorząd wysyłaliśmy pisma do Krakowa i Warszawy odnośnie wykonania zmiany nawierzchni, pod którymi pismami podpisało się około dwustu mieszkańców i firmy znajdujące się w Rytrze. Podkreśliliśmy kwestię bezpieczeństwa i hałasu, który przekracza wszelkie normy. Bardzo nas to cieszy że ten zapomniany odcinek zostanie wyremontowany i myślę, że pisma wraz z tyloma podpisami wywarły nacisk na GDDKiA. Dotychczas byliśmy taką bezludną wyspą na tej mapie inwestycji wokół nowego mostu i drogi krajowej – zapewnia Tomasz Kulig, przewodniczący Rady Gminy Rytro. 
 
Po otwarciu mostu granicznego między Piwniczna a Mniszkiem nad Popradem ruch na drodze krajowej nr 87 znacznie się zwiększy. O remoncie brukowego odcinka w Rytrze GDDKiA zapewniała już kilka miesięcy temu, jednak w tedy nie było zapewnionych na to środków finansowych.

Remont drogi krajowej numer 87 w Rytrze, na odcinku około 400 metrów, gdzie aktualnie jest nawierzchnia z kostki, wpisany został do ogólnopolskiego „Planu działań na sieci drogowej” i jak zostaną przydzielone środki finansowe, to będzie realizowany. W ramach remontu trzeba usunąć nie tylko istniejącą kostkę, ale także warstwy podbudowy, wykonać kanalizację deszczową, nową podbudowę i warstwy nawierzchni. Koszt robót szacowany jest na ok. 2 mln 200 tys. złotych – zaznaczała Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA w Krakowie w maju tego roku.
 
(JB)
Fot. JB
 







Dziękujemy za przesłanie błędu