Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
27/07/2023 - 16:55

Ziści się plan dalszej odbudowy zamku w Rytrze?

Po miesiącach spekulacji i nadziei już możemy potwierdzić – gmina Rytro otrzymała 1 000 000 zł z z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na podświetlenie i dalszą odbudowę zamku.

Podświetlenie i brama wjazdowa: ziszcza się plan o dalszej odbudowie zamku w Rytrze

- Jeśli chodzi o oświetlenie zamku, to nie zamierzamy iść na skróty tylko mamy projekt kompleksowego rozwiązania i już złożyliśmy wniosek o milion złotych dofinansowania z programu Polski Ład Zabytki na jego realizację i dalszą rewitalizację zamku. Kiedyś było tu oświetlenie, ale zostało zniszczone. Dlatego teraz musimy je zrobić zupełnie od początku i chcemy to zadanie powierzyć uprawnionym, kompetentnym osobom – mówił wójt Jan Kotarba jeszcze na początku tego miesiąca przy okazji publikacji 

Rytro: oberwało się wójtowi za zamek i teren na Plosie. Słusznie?

Jeszcze wcześniej, jeszcze przed złożeniem aplikacji o dofinansowanie zapowiadał: - Chcemy dokończyć rewitalizację ryterskiego zamku a dokładniej odbudować bramę wjazdową. Fundament i część muru, zaraz przy wejściu na dziedziniec, jest już odsłonięta, część samych murów już odbudowana. Teraz chcemy sięgnąć z nimi jak najwyżej. 

Chcecie to sobie wyobrazić? To popatrzcie na zamek w Czchowie, zamek w Rytrze był taki sam. Z jednej strony jest baszta, wieża, z drugiej właśnie brama. Teraz Rytro zawalczy o taką samą bramę, jak ta, która wita przybyszów w już zrewitalizowanym obiekcie. Teraz już możemy ogłosić, że plan wkracza w fazę realizacji, bo gmina Rytro otrzymała na ten cel aż 1 000 000 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 

Rytro sprzedało drewno na pniu. I znów Czytelnik zgrzyta zębami

- Mamy 9 miesięcy na ogłoszenie przetargu. To będzie przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj. My mamy gotową koncepcję a specjaliści przygotują odpowiedni projekt. Na pewno zaczynamy od podświetlenia zamku a dalsze prace zależą od tego, jak się będzie układał kosztorys. Bo po zrobieniu podświetlenia chcemy zacząć odbudowywać bramę wjazdową – tłumaczy wójt Jan Kotarba.

- Wszystkie nasze założenia są już wstępnie ustalone z konserwatorem zabytków, który je zaakceptował. Nie poszliśmy z aplikacją po środki w ciemno, ale cały projekt też będzie musiał być zaaprobowany przez konserwatora, bez jego zgody nie możemy nic zrobić – podkreśla wójt.

Dotacja to jedno a ile samorząd będzie musiał na całe przedsięwzięcie wyłożyć z własnego budżetu? – Dwa procent czyli 20 tysięcy złotych – podsumowuje wójt. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. ([email protected] Fot.: archiwum ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu